Ekologiczny sposób uzyskiwania powłok ekranów opracuje Badaczka ZUT

2 dni temu
Czas1 min

Supercienkie powłoki polimerowe wytworzy nowatorską metodą, z użyciem elektronowego działa Badaczka ZUT. Dr inż. Agata Niemczyk z WIMiM opracuje ekologiczny i bardziej opłacalny sposób ich pozyskiwania; bez użycia rozpuszczalników, z wykorzystaniem minimalnych ilości surowców, nie generując niebezpiecznych odpadów.

Powłoki takie są elementami urządzeń, z których korzystamy na co dzień: ekranów, wyświetlaczy czy czujników optycznych, ale także tych bardziej zaawansowanych – aparatów medycznych i diagnostycznych. w tej chwili super cienkie powłoki polimerowe wytwarzane są w podczas skomplikowanych procesów chemicznych, kosztownych, czasochłonnych i niekorzystnych dla środowiska.

Nasza Naukowczyni do swoich badań wykorzysta urządzenie zwane „electron gun” (na zdjęciach Kamili Kozioł), których w Europie jest zaledwie kilkanaście i używa się ich głównie do produkcji powłok ceramicznych. Dr Niemczyk, jako pierwsza, będzie za jego pomocą pracować z polisacharydami.

Nowa technika nanoszenia powłok z zastosowaniem metody PED (osadzanie pulsacyjną wiązką elektronową) jest wciąż mało poznana. Eksperymenty pani doktor mają doprowadzić do dokładnego poznania i opisania zjawisk towarzyszących oddziaływaniu wiązki elektronowej z materiałami powłoki, a finalnie do opracowania sposobu produkcji powłok o różnych adekwatnościach (np. ochronnych czy antybakteryjnych). Badacze chcą poznać naukowy „przepis” na wytwarzanie powłok znajdujących częste zastosowanie w medycynie.

Badania nad poznaniem i opisaniem mechanizmu tworzenia powłok z polimerów realizowane są w ramach konkursu SONATA 19 NCN. Projekt pod tytułem „Budowanie wiedzy na temat mechanizmów osadzania powłok polimerowych metodą pulsacyjnej wiązki elektronowej na przykładzie polisacharydów” realizowany pod kierownictwem dr inż. Agaty Niemczyk dofinansowano kwotą 1 085 100,00 zł.

Źródło: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Idź do oryginalnego materiału