Fabryka Eko-Okien w Kędzierzynie-Koźlu powstała w rekordowym tempie czternastu miesięcy od wbicia pierwszej łopaty pod inwestycję – w grudniu 2022 roku. Dwa lata później rozpoczęto seryjną produkcję. I będzie to trzecia, po Kornicach i Wodzisławiu Śląskim, fabryka tej firmy.
Eko-Okna w Kędzierzynie-Koźlu startują
– Głównym produktem powstającym w nowym zakładzie w Kędzierzynie-Koźlu będzie stolarka drewniana – tłumaczy Stanisław Grzegorzek, dyrektor produkcji szyb zespolonych w Eko-Oknach.
– Trwają właśnie montaże lakierni i linii do produkcji okien i drzwi drewnianych. Na miejscu będą również powstawać szyby zespolone na potrzeby działu produkcji.
Jak podają Eko-Okna, realizowane są też prace związane z wyposażeniem hali w maszyny i konieczny do pracy sprzęt.
Natomiast Adrian Szczuka, kierownik projektu w firmie Eko-Okna w rozmowie z „O!Polską” podkreśla, iż sama hala ma blisko 120 tys. m kw. Składa się trzech części: przygotowania produkcji, strefy produkcji i wyrobów gotowych. Do hali przylegają dwa magazyny – każdy po 2 tys. m kw. Do tego dochodzą jeszcze dwa budynki biurowo-socjalne – około 12 tys. m kw.
– Dziś mamy już pozwolenie na użytkowanie dla całej hali i dla jednego z dwóch budynków biurowo-socjalnych – mówi Szczuka. – Jesteśmy w ostatniej fazie odbiorów. Pod koniec marca cały zakład powinien być gotowy do użytku. Taki jest plan.
Tysiąc miejsc pracy w 2024
W związku z skalą inwestycji i rozmiarem fabryki, Eko-Okna planują przyjąć tysiąc osób do końca roku. W pierwszej części rekrutacji na pracę może liczyć 500 osób.
– Najwięcej pracowników potrzeba na liniach produkcyjnych – dodaje Szczuka. – Potrzebni będą też pracownicy działu technicznego, jakości i działu serwisowego. Zatrudnimy ludzi do transportu i logistyki, energetyków czy osoby do utrzymania obiektu, m.in. zarządców kotłowni. Konieczny będzie także cały szereg pracowników biurowych, odpowiedzialnych za przygotowanie produkcji, rozpisywanie zleceń czy od kontaktów z klientami.
Firma poszukuje również operatorów maszyn, operatorów maszyn CNC, pracowników produkcji, operatorów wózków widłowych i wszystkich pracowników, którzy wesprą produkcję.
– W centrum Kędzierzyna-Koźla mamy już biuro, w którym prowadzona jest rekrutacja – wyjaśnia i dodaje, iż na wielu stanowiskach Eko-Okna przewidują szkolenia. – Mamy tego świadomość, iż trudno znaleźć na rynku ekspertów znających się na produkcji okien – przyznaje. – W zależności od specyfiki, takie szkolenie potrwa od miesiąca do trzech.
Dyrektor finansowy Eko-Okien, Andrzej Juszczyński, precyzuje, iż zakładając pełne wykorzystanie mocy produkcyjnych i pracę na trzy zmiany, w zakładzie w Kędzierzynie-Koźlu docelowo może pracować ponad 3000 osób na stanowiskach produkcyjnych, okołoprodukcyjnych i handlowych.
– Moce produkcyjne tego zakładu mogą osiągnąć choćby 1500 okien dziennie – podsumowuje.
Eko-Okna w Kędzierzynie-Koźlu to ogromna inwestycja
Przypomnijmy, iż negocjacje pomiędzy miastem a firmą trwały kilkanaście miesięcy. Ich finałem było kupno przez Eko-Okna terenu o powierzchni 33 ha pod budowę zakładu. Firma z 25-letnim stażem na rynku stała się wtedy właścicielem prawie połowy terenów inwestycyjnych wchodzących w skład Pola Południowego i zobowiązała się do zainwestowania w nowy zakład produkcyjny około 400 mln zł.
Z ulokowania inwestycji właśnie w Kędzierzynie-Koźlu dumy nie kryją władze miasta i powiatu.
– Otwarcie fabryki przyspieszy rozwój gospodarczy powiatu – mówi starosta Paweł Masełko.
– Cieszę się, iż nasi mieszkańcy znajdą tu miejsca pracy. Hale są ogromne i robią wrażenie. Niech to będzie także zachęta dla kolejnych przedsiębiorców, iż w Kędzierzynie-Koźlu warto inwestować i jest do tego dobry klimat.
Wykonawcą tej potężnej inwestycji jest firma Adamietz.
Zdjęcia w galerii poniżej: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.