Ekho Kavkaza: W Gruzji obchodzono Dzień Świętości Rodziny

3 dni temu

17 maja w Tbilisi tysiące osób wzięło udział w marszu z okazji Dnia Świętości Rodziny. Pochody z ikonami i gruzińskimi flagami wyruszyły z alei Rustawelego w kierunku katedry Świętej Trójcy.

Do marszu dołączyli członkowie rządu partii Gruzińskie Marzenie wraz z dziećmi. Wszyscy dziękowali Katolikosowi-Patriarsze Całej Gruzji, Ilji II, z inicjatywy którego święto zostało ustanowione 11 lat temu. Premier Irakli Kobachidze stwierdził, iż obecny marsz jest między innymi „wyrazem tego, iż naród gruziński będzie stanowczo bronić tradycyjnych wartości do końca”.

Dzień Świętości Rodziny ustanowiono w 2014 roku — jako przeciwwagę dla Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, który również jest obchodzony 17 maja. Poprzedziły go wydarzenia z 2013 roku, kiedy demonstracja przeciw homofobii w Tbilisi została przerwana przez radykalnych aktywistów i duchownych.

Równolegle przed parlamentem protestowało około dwudziestu osób — bliscy zatrzymanych podczas antyrządowych manifestacji wspierających proeuropejski kurs Gruzji. Trzymali zdjęcia aresztowanych przeciwników władz oraz plakaty. Jeden z nich głosił: „Rodzice na emigracji, dzieci w więzieniu — to dla was dzień świętości rodziny?!”.

Administrator patriarszego tronu, metropolita Senaki i Czchorocku, Szio (Mudżiri), zwrócił się do uczestników marszu, apelując o wprowadzenie ograniczeń aborcji na poziomie legislacyjnym.

„Należy przystąpić do uchwalenia ustaw, które będą regulować tę kwestię” — powiedział duchowny. Dodał, iż przepisy, które „mniej lub bardziej ograniczają aborcje”, są przyjmowane w krajach UE, a 10 amerykańskich stanów całkowicie jej zakazało.

Zanim jednak zmieni się prawo, metropolita zaproponował zwiększenie świadomości społecznej — na przykład prowadzenie rozmów z uczennicami starszych klas o szkodliwości aborcji z punktu widzenia psychicznego i fizjologicznego.

„Jeśli kraj nie podejmuje żadnych działań, to znaczy, iż znajduje się w stanie autodestrukcji i nic dobrego go nie czeka” — dodał.

Oprócz Tbilisi, marsze odbyły się w 10 innych miastach Gruzji i wszędzie zgromadziły wielu uczestników. Media opozycyjne poinformowały, iż do udziału w marszach zmuszano urzędników państwowych.

Źródło: ekhokavkaza.com

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

Idź do oryginalnego materiału