Bruksela rozważa możliwość zamrożenia statusu kandydata oraz rewizji umowy handlowej (DCFTA – pogłębiona i kompleksowa strefa wolnego handlu) jako środka reakcji na regres demokracji w Gruzji, ale wykazuje „ostrożność” – potwierdziła komisarz UE ds. rozszerzenia, Marta Kos, w wywiadzie dla Radia Wolność.
„Moglibyśmy, powiedzmy, cofnąć liberalizację ruchu wizowego, ale tym zaszkodzilibyśmy większości Gruzinów. Mamy także Umowę o Pogłębionej i Kompleksowej Strefie Wolnego Handlu (DCFTA). Moglibyśmy poddać ją rewizji. Gruzja przez cały czas posiada status kandydata. Dlatego moglibyśmy go zamrozić, stworzyć impas, jak w przypadku Turcji. Istnieją takie możliwości… Próbowaliśmy wprowadzić sankcje, ale było to niemożliwe – wśród państw członkowskich nie ma jednomyślności. Tak, próbowaliśmy to zrobić [i to się nie udało], ale są pojedyncze państwa członkowskie, które nałożyły indywidualne sankcje” – powiedziała Marta Kos w rozmowie z redaktorem Radia Wolność, Rikardem Jozwiakiem.
Określone sankcje wobec różnych wysokich urzędników Gruzji wprowadziły państwa bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia, a także Polska, Czechy i Niemcy. Poza Unią Europejską sankcje finansowe wobec „odpowiedzialnych za regres demokracji w Gruzji” nałożyły Wielka Brytania i USA.
Mimo to komisarz UE nie wyklucza wznowienia zostały zawieszonych od 2024 roku kontaktów na wysokim szczeblu z przedstawicielami rządu Gruzińskiego Marzenia:
„Aby z nimi rozmawiać, trzeba wiedzieć, co można zaoferować i do czego zdolna jest druga strona. Dlatego teraz dyskutujemy, jak moglibyśmy to zrobić, jak prowadzić ten dialog, aby przywrócić Gruzję na drogę europejską… Prowadzimy rozmowy z wieloma innymi krajami na świecie, które nie mają statusu kandydata, a Gruzja przez cały czas go posiada. Kandydatura Turcji utknęła w martwym punkcie – nie prowadziliśmy z nimi żadnych negocjacji od 2019 roku i dopiero niedawno rozpoczęliśmy dialog na najwyższym szczeblu”.
Na pytanie doprecyzowujące Rikarda Jozwiaka, „czy dialog może się w jakiejś formie rozwijać”, Marta Kos odpowiedziała: „Myślę, iż powinniśmy być ostrożni – może nie od razu na najwyższym szczeblu, może zacząć od niższego szczebla, a potem zobaczyć, jak sytuacja się rozwinie”.
Pod koniec 2023 roku Gruzja uzyskała status kandydata do Unii Europejskiej. Rok później proces zbliżenia z UE został wstrzymany – partia Gruzińskie Marzenie podjęła decyzję o rezygnacji z rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z UE do 2028 roku.
Źródło: ekhokavkaza.com
Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium