Ekho Kavkaza: Parlament Europejski przyjął kolejną krytyczną rezolucję ws. Gruzji

5 dni temu

Parlament Europejski przyjął kolejną rezolucję ostro krytykującą władze Gruzji.

W dokumencie kontynuowana jest polityka nieuznawania legitymacji reżimu partii Gruzińskie Marzenie, potępia się aresztowania opozycjonistów oraz wzywa do wprowadzenia sankcji, uwolnienia dziennikarki Mzii Amaglobeli i innych więźniów politycznych, a także do przeprowadzenia nowych wyborów parlamentarnych.

W głosowaniu Parlamentu Europejskiego wzięło udział 686 posłów. Za rezolucją opowiedziało się 490 (71%), przeciw było 147, a 49 wstrzymało się od głosu.

Rezolucja opiera się na raportach Komisji Europejskiej dotyczących Gruzji z lat 2023 i 2024, zawierających krytyczne oceny i fakty, na które od lat zwracają uwagę partnerzy międzynarodowi.

Parlament Europejski wezwał państwa członkowskie UE do rozważenia – oprócz sankcji – dodatkowych środków ograniczających, takich jak:

  • odłączenie Gruzji od systemu SWIFT (międzynarodowego systemu rozliczeń bankowych),
  • sankcje sektorowe mające na celu odcięcie źródeł dochodów i przepływów finansowych „reżimu Gruzińskiego Marzenia”.

W rezolucji znalazł się również punkt, w którym stwierdzono, iż w związku z aresztowaniem kluczowych liderów opozycji, nadchodzące wybory samorządowe nie mogą zostać uznane za wolne i uczciwe.

W odniesieniu do Mzii Amaglobeli doprecyzowano, iż stan jej zdrowia – w szczególności wzrok – się pogarsza, nie otrzymuje ona odpowiedniej pomocy medycznej i pozostaje w więzieniu z powodów politycznych. Parlament Europejski zażądał jej natychmiastowego uwolnienia.

Jedna z poprawek zaostrzyła również zapis dotyczący możliwego przeglądu Umowy Stowarzyszeniowej między Gruzją a UE i wezwała Komisję Europejską do jego rozważenia.

Za każdym razem, gdy Parlament Europejski rozpatruje krytyczną rezolucję wobec Gruzińskiego Marzenia, przedstawiciele gruzińskiej partii rządzącej twierdzą, iż takie dokumenty „nie mają żadnej wartości”. Jeden z deputowanych partii, Dawid Matikaszwili, nazwał rezolucję haniebną.

Źródło: ekhokavkaza.com

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

Idź do oryginalnego materiału