EKG 2025: Polska reaguje na zmiany klimatu. Nowe przepisy i miliardowe inwestycje

enerad.pl 1 dzień temu

Adaptacja do zmian klimatu to konieczność

Rekordowe upały, gwałtowne burze i naprzemiennie występujące susze oraz powodzie to zjawiska, które coraz częściej dotykają mieszkańców całego świata, w tym Polski. Podczas panelu eksperckiego „Adaptacja do zmian klimatu” uczestnicy XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego zgodzili się, iż skutki zmian klimatu są już nieodwracalne. W związku z tym najważniejsze jest minimalizowanie ich kosztów poprzez realizację przemyślanych i długofalowych projektów.

Edukacja społeczeństwa jako fundament działań

Paweł Majcher, prezes Polskiego Radia, zaznaczył, iż zrozumienie skali problemu wymaga zaangażowania całego społeczeństwa. Dodał, iż chociaż naukowcy nie kwestionują faktu zmian klimatycznych, ich zaprzeczanie przez pseudoekspertów, szczególnie w przestrzeni cyfrowej, jest dużym problemem.

Dr hab. Andrzej Mikulski z Instytutu Ekologii Uniwersytetu Warszawskiego zwrócił uwagę na niedostateczny poziom edukacji klimatycznej. Stwierdził, iż w wielu liceach uczniowie i nauczyciele nie potrafią wyjaśnić podstawowych mechanizmów, takich jak efekt cieplarniany. Jego zdaniem potrzebne jest dogłębne podejście do edukacji społecznej.

Wspólne działania różnych sektorów

Budowanie świadomości klimatycznej powinno obejmować szkoły, uczelnie, instytucje rządowe i samorządowe, media oraz NGO-sy. Barbara Skuła-Dąbek z WWF podkreśliła, iż najważniejsze jest promowanie postaw proklimatycznych poprzez zachęty i korzyści dla obywateli.

Zuzanna Szpil z United Nations Global Compact Network Poland wskazała na konieczność dostosowania komunikacji do grupy odbiorców. Biznes powinien być informowany o korzyściach ze zrównoważonego rozwoju, a dostawcy – o wpływie zmian klimatu na ich działalność.

Znaczące inwestycje w adaptację

Adaptacja do zmian klimatu wymaga ogromnych nakładów finansowych. Konrad Wojnarowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, przypomniał, iż połowa środków z Krajowego Planu Odbudowy jest przeznaczona na projekty energetyczno-klimatyczne.

Od końca 2024 roku miasta liczące powyżej 20 tys. mieszkańców muszą opracować miejskie plany adaptacji (MPA). Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes NFOŚiGW, wskazała, iż ponad 2 mld euro z Funduszy Europejskich przeznaczono na adaptację, w tym na MPA, systemy wczesnego reagowania oraz zielono-błękitną infrastrukturę.

Przykłady skutecznej adaptacji w polskich miastach

Liczba projektów adaptacyjnych w miastach rośnie. W Warszawie ponad 50% budżetu obywatelskiego przeznaczono na takie działania, jak parki kieszonkowe. Ewa Fudali-Bondel, zastępczyni prezydenta Dąbrowy Górniczej, opowiedziała o doświadczeniach swojego miasta w przygotowaniach do adaptacji, które rozpoczęto już w 2017 roku.

Dekarbonizacja napędza nowe technologie

Podczas EKG 2025 głos zabrał również przedstawiciel ORLEN. Arkadiusz Majoch, dyrektor Biura Badań i Rozwoju Nowych Technologii w ORLEN, podkreślił: „Dekarbonizacja jest głównym motorem do tego, aby identyfikować projekty wartościowe dla naszego koncernu”.

Wypowiedź ta pokazuje, iż także wielkie koncerny energetyczne dostrzegają znaczenie przechodzenia na nowe, ekologiczne technologie. Dekarbonizacja staje się jednym z głównych kierunków rozwoju, nie tylko z perspektywy ochrony środowiska, ale również opłacalności ekonomicznej.

Zobacz również:

Źródło: relacja z XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach / PAP

Idź do oryginalnego materiału