Po zorganizowanym z inicjatywy Burmistrz Złocieńca Małgorzaty Głodek spotkaniu z mieszkańcami na terenie biogazowni w Złocieńcu, Polska Grupa Biogazowa wystosowała list podsumowujący to wydarzenie. Przypomnijmy, iż tematem spotkania były uciążliwości zapachowe zgłaszane przez mieszkańców. Gmina Złocieniec nie wyklucza uczestnictwa swoich przedstawicieli w procesie monitoringu funkcjonowania biogazowni.
Jak czytamy w liście, „spotkanie to umożliwiło omówienie najważniejszych kwestii związanych z funkcjonowaniem biogazowni oraz wysłuchanie głosu mieszkańców dotyczących uciążliwości zapachowych. Jesteśmy dzięki temu bardziej świadomi uciążliwości związanej z funkcjonowaniem tej biogazowni z poprzednich lat i robimy wszystko, aby w tej chwili ta uciążliwość była jak najmniejsza”.
Jak dalej zapewnia PGB, w odpowiedzi na zgłoszenia mieszkańców firma podjęła natychmiastowe działania, w śród których było przeprowadzenie audytu instalacji oraz analizowanie dodatkowych rozwiązań antyodorowych, mających na celu dalsze minimalizowanie zapachów odczuwalnych w pobliżu biogazowni. Podmiot zobowiązał się do podjęcia wszelkich możliwych kroków, aby jeszcze bardziej ograniczyć odczuwalny zapach.
Według zapewnień kierownictwa spółki, biogazownia działa z zachowaniem najwyższych standardów technologicznych, bezpieczeństwa oraz higieny, spełniając przepisy krajowe oraz unijne, zaś monitorowanie emisji do powietrza odbywa się z użyciem najlepszych dostępnych technik, wynikających z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady oraz według norm krajowych, ISO i EN.
W odpowiedzi na wystosowane pytania dotyczące substratów PGN zapewnia, iż w złocienieckiej biogazowni przetwarzane są wyłącznie substraty dopuszczone pozwoleniem sektorowym.
Na bieżąco też analizowane mają być wszystkie zgłoszenia, przesyłane przez mieszkańców na adres mailowy [email protected] . W ostatnim czasie firma trzymała 38 zgłoszeń.