Galp inwestuje w transformację rafinerii w Sines
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił pożyczki w wysokości 430 mln euro na realizację dwóch kluczowych projektów w portugalskiej rafinerii Sines. Celem inwestycji jest dekarbonizacja transportu ciężkiego i lotnictwa. Łączna wartość projektów wynosi 650 mln euro, a ich ukończenie wzmocni unijną niezależność energetyczną oraz przyczyni się do realizacji celów klimatycznych UE.
250 mln euro na produkcję biopaliw
Pierwszy projekt dotyczy budowy jednostki produkcji biopaliw, która powstaje we współpracy Galp z japońską firmą Mitsui. Łączna wartość tej inwestycji wynosi 400 mln euro, z czego 250 mln pochodzi z finansowania EBI.
Nowa jednostka przetwarzać będzie oleje roślinne oraz tłuszcze odpadowe na zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) oraz odnawialny olej napędowy (HVO). Produkty te będą miały takie same adekwatności jak paliwa kopalne i będą mogły być stosowane w tradycyjnych silnikach spalinowych.
Jednostka ma rozpocząć produkcję w 2026 roku i będzie w stanie wytwarzać do 270 000 ton paliw odnawialnych rocznie. Jest to najważniejszy element strategii Portugalii, aby spełnić unijny wymóg dotyczący stosowania biopaliw w lotnictwie.
Dekarbonizacja lotnictwa
SAF odgrywa kluczową rolę w dekarbonizacji transportu lotniczego, który odpowiada za około 3% globalnych emisji gazów cieplarnianych.
180 mln euro na produkcję zielonego wodoru
Drugim przedsięwzięciem jest budowa elektrolizera o mocy 100 MW, który będzie produkował do 15 000 ton odnawialnego wodoru rocznie. Całkowita wartość tej inwestycji to 250 mln euro, a EBI finansuje ją kwotą 180 mln euro.
Elektrolizer, który ma zostać uruchomiony w 2025 roku, stanie się jedną z pierwszych jednostek tej skali działających w Europie. Zielony wodór, wytwarzany z wykorzystaniem energii odnawialnej, odegra kluczową rolę w procesie redukcji emisji w przemyśle i transporcie ciężkim.
Znaczenie projektów dla transformacji energetycznej
Jean-Christophe Laloux, Dyrektor Generalny ds. Finansowania i Doradztwa w UE w EBI, komentuje:
Te pionierskie projekty są wyraźnym przykładem tego, jak możemy połączyć finansowanie, innowacje i nasze zaangażowanie w ochronę środowiska, aby wspierać sprawiedliwą i zrównoważoną transformację energetyczną. Poprzez wsparcie dla produkcji zaawansowanych biopaliw i odnawialnego wodoru przyczyniamy się do bardziej niezależnej energetycznie Europy, zgodnej z globalnymi celami klimatycznymi.
Z kolei Ronald Doesburg, członek zarządu Galp odpowiedzialny za obszar przemysłowy, podkreślił znaczenie współpracy sektora prywatnego i publicznego.
Zaangażowaliśmy partnerów, prywatnych inwestorów i europejskie finansowanie, aby napędzać projekt transformacyjny, który wciela w życie europejską i krajową politykę energetyczną oraz przemysłową. jeżeli chcemy utrzymać znaczenie Portugalii w coraz bardziej niestabilnym świecie, potrzeba jeszcze większego zaangażowania ze strony firm energetycznych, funduszy publicznych i rządu.
Projekty wpisujące się w strategię UE
Obie inwestycje są zgodne z celem osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jest to szczególnie istotny krok, ponieważ UE przez cały czas brakuje środków do realizacji celów klimatycznych. Dodatkowo projekty skorzystają z 22,5 mln euro w ramach unijnego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
EBI – najważniejszy gracz w finansowaniu transformacji
Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją finansową UE, której misją jest wspieranie polityki unijnej poprzez finansowanie inwestycji w kluczowych obszarach, takich jak działania na rzecz klimatu, cyfryzacja, innowacje technologiczne, infrastruktura społeczna i bezpieczeństwo energetyczne.
W 2024 roku Grupa EBI, w skład której wchodzi także Europejski Fundusz Inwestycyjny (EIF), podpisała umowy na finansowanie o łącznej wartości blisko 89 mld euro, obejmujące ponad 900 projektów. Około 60% rocznego finansowania EBI wspiera inwestycje bezpośrednio związane z łagodzeniem zmian klimatycznych, adaptacją do nich i ochroną środowiska.
W ramach działań na rzecz integracji rynku i mobilizacji inwestycji bank wsparł także projekty o wartości ponad 100 mld euro na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Europy oraz zapewnił 110 mld euro kapitału wzrostowego dla startupów i innowacyjnych przedsiębiorstw.
Galp – lider zrównoważonej energii
Galp to portugalska firma energetyczna, która rozwija innowacyjne i zrównoważone rozwiązania dla różnych sektorów – od przemysłu po klientów indywidualnych. Oferuje szeroką gamę źródeł energii, w tym energię odnawialną, gaz ziemny i paliwa płynne o niskiej emisyjności.
Firma jest jednym z wiodących producentów energii słonecznej w regionie iberyjskim i angażuje się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju w 10 krajach, w których prowadzi działalność. Galp zatrudnia ponad 7 000 pracowników z 52 narodowości.