EBA opublikowała Europejską Mapę Biometanu 2025. Który kraj ma najwięcej instalacji?

18 godzin temu

Przez ostatni rok liczba biometanowni w Europie wzrosła z 1 548 do 1 678. Od drugiego kwartału 2024 r. uruchomiono 165 nowych zakładów, co dowodzi, iż europejski sektor biometanu rozwija się. Jednak tempo wzrostu jest niewystarczające, twierdzą eksperci European Biogas Association, które właśnie opublikowało najnowszą edycję Europejskiej Mapy Biometanu.

Zainstalowana moc produkcyjna europejskiego sektora biometanu do końca I kwartału 2025 r. osiągnęła 7 mld metrów sześciennych rocznie, jak wynika z danych zgromadzonych przez analityków EBA na potrzeby Europejskiej Mapy Biometanu. To o 9 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Mimo niesłabnącego zainteresowania inwestorów tempo wzrostu sektora zaczyna zwalniać. Jako warunek dla dalszego rozwoju rynku eksperci EBA wskazują pilną potrzebę wytyczenia jasnej strategii politycznej w zakresie biogazów.

Biogazownie w Polsce – rolnicze i komunalne na jednej mapie!

165 nowych instalacji na Europejskie Mapie Biometanu

165 nowych biometanowni. Tyle zakładów pojawiło się w Europie przez ostatni rok. Łącznie na Europejskiej Mapie Biometanu jest teraz 1678 obiektów.

Pierwsze miejsce w produkcji biometanu w Europie zajmuje w tej chwili Francja, która wytwarza o 21 proc. zielonego gazu więcej niż Niemcy i ma trzykrotną przewagę pod względem liczby instalacji nad dotychczasowym liderem. Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują Włochy, Wielka Brytania i Dania.

Kraje o największych mocach zainstalowanych biometanu (w Nm3/godz.): źródło: European Biogas Association

Średnia moc produkcyjna biometanowni w Europie wynosi 483 Nmł/h, choć zależnie od kraju występują duże różnice. Francja utrzymuje mniejsze instalacje o średniej wydajności 251 Nmł/h. Z kolei większe zakłady pracują w Danii (1 468 Nmł/h), we Włoszech (727 Nmł/h) i Niemczech (605 Nmł/h). Ponad 85% biometanowni jest podłączona do sieci gazowej.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Idź do oryginalnego materiału