E-papierosy na cenzurowanym. Choć „zdrowsze” dla człowieka, zabójcze dla…planety

2 tygodni temu

Jednorazowe e-papierosy należą do najbardziej niebezpiecznych produktów dla środowiska, wyjaśnia prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. – Dlatego regulacje prawne zakazujące ich sprzedaży są konieczne – podkreślił w rozmowie z PAP.

„Szkodliwość jednorazowych e-papierosów dla środowiska wynika przede wszystkim z ich jednorazowości. Używanie ich to marnowanie cennych zasobów” – powiedział wykładowca Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ.

Wyjaśnił, iż chodzi zarówno o plastik, jak i o obecne w waporyzatorach baterie litowo-jonowe. „Plastik jest wytwarzany z ropy naftowej, a jej wydobycie niszczy planetę. Z kolei lit – określany przez Unię Europejską, jako surowiec krytyczny (czyli o duży znaczeniu gospodarczym, a jednocześnie trudny do pozyskania – PAP) – jest niezbędny do transformacji w kierunku zielonej energii” – tłumaczył specjalista.

Dodał, iż recykling waporyzatorów jest trudny i drogi – ze względu na to, iż wykonane są one z mieszanki materiałów, które trudno oddzielić; poza plastikiem i bateriami litowo-jonowymi obecna jest w nich miedź.

Z raportu Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych z lutego 2024 roku wynika, iż w 2023 r. w Polsce sprzedaż jednorazowych e-papierosów wyniosła blisko 100 mln sztuk, podczas gdy rok wcześniej było to 32,3 mln sztuk. Przyczynia się do tego atrakcyjna cena oraz duży wybór wariantów smakowych (aż 770).

Eksperci przekonują również o szkodliwości waporyzatorów dla zdrowia ludzi. Palenie jednorazowych e-papierosów wywołuje groźną chorobę, jaką jest krwawienie do pęcherzyków płucnych, a także inną, potencjalnie śmiertelną: EVALI, czyli zespół ostrego uszkodzenia płuc. Najbardziej narażeni są 14,15 i 16-latkowie, największa grupa wiekowa konsumentów.

Korzystanie z e-papierosów wciąż uznawane jest jednak za zdrowszą alternatywę dla tradycyjnych papierosów, których palenie zwiększa ryzyko wystąpienia licznych chorób układu oddechowego – od przewlekłego zapalenia oskrzeli, przez raka płuc, języka i wargi, po astmę czy gruźlicę.

Ze względu na szkodliwość jednorazowych e-papierosów dla środowiska oraz dla zdrowia ludzi, Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, iż wprowadzi zakaz sprzedaży jednorazowych, smakowych e-papierosów w Polsce. Miałby on wejść w życie przed wakacjami 2024 r.

W opinii prof. Skubały będzie to ważne i potrzebne działanie. „Aby ograniczyć zanieczyszczanie planety i marnowanie jej zasobów, konieczne jest wprowadzanie zmian systemowych, prawnych. Musimy wywierać nacisk na państwa, by wprowadzały odpowiednie regulacje i ukróciły samowolę wielkich korporacji” – ocenił specjalista.

PAP / oprac. PR

Razem przeciwko wolności. Papolatria i pozytywizm prawny

Marihuana nie pomaga w leczeniu depresji. Naukowcy mają dowody

Idź do oryginalnego materiału