Zmiana czasu z zimowego na letni przypada na ostatnią niedzielę marca. Jak co roku bez zmian, musimy przestawić w nocy z soboty (30 marca) na niedzielę (31) br. Elektroniczne zegarki w naszych domach czy autach przestawią się automatycznie. Natomiast w starszych modelach samochodów czy domowych zegarów będzie trzeba przestawić manualnie.
Wskazówki zegarków przestawiamy do przodu z godziny 2.00 na godzinę 3.00, czyli w Wielkanocną Niedzielę. Oznacza to, iż tym razem będziemy pracować i spać o godzinę krócej. Zmiana czasu wpłynie również na rozkład jazdy pociągów i została w nim uwzględniona.
Niestety zmiana czasu to coś, czego bardzo nie lubimy. Przepisy dotyczące zmiany czasu to wytwór obowiązującej decyzji Unii Europejskiej. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Przedłużyło ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2026 roku.
Są jednak kraje, w których czasu się nie zmienia. W 2014 roku czas zimowy na stałe wprowadziła w swoim kraju Rosja. Czas nie przestawiają również w Islandii i w Białorusi.
„W nawiązaniu do doniesień medialnych, informujemy, iż Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026)”.
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego informuje o tym, iż w kolejnych latach czas będziemy zmieniać w następujących terminach:
Zmiana czasu zimowego na czas letni
- w 2024 r. — 31 marca
- w 2025 r. – 30 marca
- w 2026 r. – 29 marca
Zmiana czasu letniego na zimowy
- w 2024 r. – 27 października
- w 2025 r. – 26 października
- w 2026 r. – 25 października.
- Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
- Jeżeli zaciekawił Cię artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.
Zdjęcia: Marek Śliwiński, pixabay