Na dzisiejszą debatę do siedziby TVP zaproszono wszystkich 13 kandydatów na prezydenta RP zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą i wszyscy zadeklarowali swoją obecność.
Organizowana przez TVP, TVN i telewizję Polsat prezydencka debata rozpocznie się o godz. 20 i ma trwać ok. 150 minut. Wybory prezydenckie odbędą się już w najbliższą niedzielę (18 maja).
Zgodnie z Kodeksem wyborczym Telewizja Polska ma obowiązek przeprowadzenia debat między przedstawicielami komitetów wyborczych, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich okręgach wyborczych w wyborach do Sejmu lub Parlamentu Europejskiego, a także pomiędzy kandydatami w wyborach na urząd prezydenta RP.
W poniedziałkowym (12 maja) spotkaniu kandydatów przewidziane są dwie rundy pytań od prowadzących, potem dwie rundy pytań wzajemnych i na koniec swobodna wypowiedź — w sumie pięć segmentów. Kolejność wypowiedzi uczestników została wylosowana.
Z planu, który na platformie X opublikował Krzysztof Stanowski (jeden z kandydatów na prezydenta RP) wynika, iż kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski miał w tym losowaniu największe szczęście, bo aż w trzech z pięciu segmentów wypowie się jako ostatni. Jako ostatni zada też dwa pytania wzajemne i jako ostatni wygłosi swobodną wypowiedź, która będzie stanowić zakończenie debaty.
Spór wokół współprowadzącej debatę
Przed zaplanowaną na dziś debatą pojawiły się kontrowersje w związku z wyborem prowadzącej, bo większość sztabów wyborczych wyraziła sprzeciw wobec Doroty Wysockiej-Schnepf jako współprowadzącej to wydarzenie. Przeciwnicy udziału tej dziennikarki w debacie zarzucają jej stronniczość i brak profesjonalizmu.
Rozmowa przedstawicieli niezadowolonych sztabów wyborczych z przedstawicielami TVP (nagrał ją swoim telefonem komórkowym m.in. Krzysztof Stanowski) zakończyła się obietnicą, iż TVP zajmie się skargą i prześle informację z ostateczną decyzją. W sobotę okazało się, iż Wysocka-Schnepf jednak będzie współprowadzącą debaty.
Oburzenia nie krył sztab Karola Nawrockiego. Mateusz Kurzajewski podkreślił, iż mimo sprzeciwu ośmiu komitetów wyborczych, debatę będzie prowadzić Wysocka-Schnepf.
„Jutro w TVP w likwidacji będziemy oglądać kolejne wydarzenie zorganizowane na rzecz komitetu wyborczego Rafała Trzaskowskiego. Bo debatą tego nazwać nie można”, skomentował w mediach społecznościowych.
„To będzie hucpa i kabaret. Czy ktoś ma wątpliwości, iż tak skrajnie zaangażowana osoba jak Schnepf-Wysocka przekaże swoje pytania do sztabu Trzaskowskiego?”, dodał w swoim wpisie.
W debacie mają uczestniczyć wszyscy kandydaci na prezydenta RP zarejestrowani przez Państwową Komisję Wyborczą. Są to (w kolejności alfabetycznej): Artur Bartoszewicz, Magdalena Biejat, Grzegorz Braun, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Maciej Maciak, Sławomir Mentzen, Karol Nawrocki, Joanna Senyszyn, Krzysztof Stanowski, Rafał Trzaskowski, Marek Woch i Adrian Zandberg.