Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Opolu. „Upominamy się o prawdę”

4 tygodni temu

– Jesteśmy przy pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jesteśmy dumni, iż jest taki pomnik w Opolu. Możemy się tu spotykać w rocznicę zbrodni w Katyniu. Nie możemy tego robić na cmentarzach wojennych Rosji i Ukrainy. Tam są mogiły naszych bliskich. Tam też realizowany jest zbrodniczy plan Putina niszczenia ludności i miast, a w nich choćby takich obiektów jak cmentarze, ale też przedszkola i żłobki. Oddajemy hołd polskim oficerom, żołnierzom Wojsk Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszom Policji Państwowej i wszystkim bestialsko zamordowanym w Katyniu, Charkowie, Twerze, w Bykowni i w innych miejscach kaźni – mówiła Urszula Gawor, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu, w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Pani prezes podkreśliła, iż w Smoleńsku i Charkowie działają organizacje polonijne, które starają się dbać o upamiętnienie ofiar katyńskiej zbrodni.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Opolu. Rosja przyznała się do zbrodni dopiero w 1990 roku

Wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech podkreślił, iż po zbrodni, której 84. rocznicę obchodzimy, dla rodzin nastał trudny czas tępej propagandy i utrzymywania tamtych wydarzeń w tajemnicy. Rosja przyznała się oficjalnie do zbrodni dopiero w roku 1990.

– Jestem z pokolenia, które w czasie edukacji szkolnej było jeszcze systemowo okłamywane – przyznał. – Dopiero jako student miałem okazję poznawać kolejne dokumenty, kolejne listy katyńskie. Cieszę się, iż tu jesteśmy, iż pamiętamy. Dzisiaj wszyscy jesteśmy Rodzinami Katyńskimi.

– Każda śmierć boli, a tam były ich tysiące. Więc ból jest tym większy. Pamiętajmy. Bestialscy Sowieci w ten sposób pozbyli się elity II Rzeczpospolitej. Ofiary tej zbrodni to byli mądrzy, wykształceni patrioci, zorientowani na wychowanie przyszłych pokoleń. On z dnia na dzień zniknęli z polskiego życia. Ale pozostali w pamięci Polaków do dzisiaj. I pozostaną prawdopodobnie na wieki – powiedziała Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola.

Cywilizacyjne zagrożenie

– Pamiętając napaść Rosji na Ukrainę po raz kolejny przekonujemy się, iż Rosja niezmiennie pozostaje cywilizacyjnym zagrożeniem dla Europy i dla swoich sąsiadów, także dla Polski. Oddając hołd naszym przodkom, nigdy o tym nie zapominajmy. Ofiarność i miłość do ojczyzny znowu są w cenie. A wolność nie okazuje się dana raz na zawsze – dodała.

Przewodniczący Rady Miasta Łukasz Sowada zwrócił uwagę, iż choć mord katyński nazywamy nieludzką zbrodnią, a miejsce, gdzie do niej doszło, nieludzką ziemią, to ludzie zadali cierpienie ludziom. Zaapelował by to doświadczenie potraktować jako nauczkę i nie pozwalać sobie na nienawiść i nietolerancję w życiu publicznym.

Pod pomnikiem zabrzmiały słowa apelu poległych i salwa honorowa. Ku czci ofiar zbrodni katyńskiej złożono kwiaty.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Opolu. „Upominamy się o prawdę”

Obchody pod pomnikiem poprzedziła msza św. w intencji ofiar. Celebrował ją ks. Rafał Bałamucki, proboszcz parafii bł. Czesława i kapelan Opolskiej Rodziny Katyńskiej. Obok ołtarza ustawiono kopię obrazu Matki Boskiej Katyńskiej.

Kapelan zwrócił uwagę, w kontekście rocznicy zbrodni katyńskiej, na znaczenie i wartość prawdy.

– Prawdę o tamtych wydarzeniach wciąż powtarzamy i każdego roku upominamy się o nią – mówił. – Pochowani w bezimiennych grobach zasługują na to, by otrzymali prawdziwe imię, imię patriotów. Oni świadczą, iż patriotyzmu nie trzeba się bać. Poczucie patriotyzmu i trwania przy dobru ojczyzny nie jest zaprzeczeniem otwartości świata. Kto te wartości przeciwstawia, kłamie.

Kaznodzieja podkreślił także znaczenie odwagi. Cnoty, której zabrakło Brytyjczykom i Amerykanom w 1943 roku. Bali się zadrzeć ze Stalinem i bronić prawdy o rzeczywistych sprawcach zbrodni w Katyniu. Zabrakło im odwagi. Woleli milczeć.

– Potrzeba waszego świadectwa – mówił. – Widzę, gdy spotykamy się co roku, iż jest nas coraz mniej. Ale choćby jeżeli nasze usta zamilkną, będzie wołać ziemia katyńska. Ona nie zamilknie.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału