Dzień Flagi RP. Orędzie marszałka Sejmu Szymona Hołowni. „Polska bardzo różnych Polek i Polaków”

news.5v.pl 2 tygodni temu

– Już od 20 lat 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 2 maja przypada też co roku Dzień Polonii i Polaków za granicą. W tym dzisiejszym spotkaniu się świąt jest głęboki sens. Każda Polka i każdy Polak, których los rzucił tysiące kilometrów od ojczyzny, doskonale wie, iż Polska w najgłębszym, poruszającym serce sensie jest tam, gdzie są Polacy, tam, gdzie razem wpatrują się w biało-czerwoną, oddają jej honory, wobec niej śpiewają nasz hymn – powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia na początku wystąpienia.

– Dokładnie o tym mówią przecież jego pierwsze słowa – Polska to Polki i Polacy, „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”. Śpiewamy te słowa z całych sił. Ja, czyniąc to, zastanawiam się jednak ostatnio, co owo „my” dla nas znaczy – podkreślił Hołownia.

– Dziś zaś od tego, w jaki sposób zrozumiemy to „my” z polskiego hymnu zależy więcej niż kiedykolwiek. Powiem to najprościej jak się da. Na wojny domowe, choć ja akurat nigdy nie byłem ich fanem, czas był wtedy, gdy wokół był pokój – dodał.

– Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy – na dzieci lepszych i gorszych rodziców, na tych, co stali nie tam, gdzie stać powinni, na różne sorty, na „ciemnogród” i oświeconych, na Polskę A i B, wystarczy – zwrócił uwagę jeden z liderów Trzeciej Drogi.

Jak podkreślił marszałek Sejmu „Rzeczpospolita, tak jak jej biało-czerwona flaga, to rzecz wspólna, a nie własność tych, którzy nią rządzą”. Dodał, iż jest przekonany, iż Polacy mogą się zjednoczyć i wspólnie „sprostać niespokojnym czasom”.

Szymon Hołownia powiedział, iż „dziś potrzebujemy nie tylko pięknych słów, ale wspólnej konkretnej roboty – projektów, zadań, które będą zszywać nas jako społeczną i narodową wspólnotę”.

– Takim projektem jest unowocześnienie polskiej armii. Jest nim wielka transformacja energetyczna. Takim projektem jest inwestycja w edukację, w ochronę zdrowia. Takim projektem może stać się choćby budzące tyle emocji i opinii CPK, jeżeli wreszcie będzie przeprowadzone z szacunkiem dla ludzkiego życia i własności – wymieniał marszałek Sejmu.

Podkreślił w orędziu, iż „różnice między nami nie znikną, ale jeżeli skupimy się na wspólnych celach, może się okazać, iż stają się szansą, dla Polski i dla nas, bo pozwalają stać się lepszymi, bardziej wrażliwymi ludźmi”.

Wkrótce więcej informacji.

mak / Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Idź do oryginalnego materiału