#dzielmysiędobrem – wsparcie Portu Gdynia w walce z pandemią

4 lat temu
Zdjęcie: #dzielmysiędobrem – wsparcie Portu Gdynia w walce z pandemią


Port Gdynia angażuje się w skuteczną walkę z koronawirusem. Nie tylko wdrożył odpowiedzialne procedury w codziennym funkcjonowaniu, ale aktywnie wspiera lokalną służbę zdrowia poprzez inwestycje w sprzęt medyczny do ratowania życia, diagnostyki i profilaktyki

Wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenił się na terenie całego kraju, a liczba zakażonych osób rośnie, dlatego niezbędna jest profilaktyka oraz działania zapobiegające dalszej jego ekspansji. ZMPG S.A. rozpoczął akcję społeczną pod hasłem #dzielmysiędobrem. Zaangażowanie Portu Gdynia ma na celu przypomnienie mieszkańcom o zachowywaniu wymaganej odległości od innych osób w przestrzeni publicznej oraz wsparcie placówek medycznych w nierównej walce z wirusem. Jako jeden z największych pracodawców w mieście, Zarząd Morskiego Portu Gdynia odpowiedzialnie podchodzi do zagrożenia spowodowanego pandemią i wspiera walkę z jej skutkami, wspomagając m.in. pomorskie szpitale. Tak jak inne placówki na terenie kraju, również i one borykają się z niewystarczającą liczbą środków ochrony osobistej czy brakiem sprzętu, który pozwoliłby na wykrycie zarażenia i umożliwiłby natychmiastowe leczenie chorych. W drugiej połowie marca ZMPG S.A. zakupił dwa respiratory na rzecz gdyńskiego Szpitala Miejskiego im. Św. Wincentego a Paulo, a z początkiem kwietnia zamówił dwa kolejne, które po kilkunastu dniach dotarły do Gdyni. Respiratory zasilą placówkę w walce o zdrowie mieszkańców regionu.

– Jesteśmy w stałym kontakcie z placówkami medycznymi i na bieżąco wspomagamy ich działania. Dostarczone przez nas respiratory to jeden z elementów tego wsparcia. Jest to sprzęt bezwzględnej potrzeby w walce o ludzkie życie. Niezbędna jest również aparatura diagnostyczna. W tej materii szpitale także otrzymają od nas pomoc, w myśl zasady: działamy globalnie, pomagamy lokalnie – mówi Adam Meller, prezes zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A

Port Gdynia, jako inicjator akcji #dzielmysiędobrem, zachęca inne pomorskie spółki do zaangażowania się w pomoc. Już teraz dzięki wsparciu Portu oraz kilkunastu innych firm udało się zakupić kolejne respiratory oraz sprzęt ochrony osobistej dla medyków.

– Jednoczymy środowisko biznesowe pod wspólnym szyldem czynienia dobra. Dzięki solidarności pomoc może być jeszcze skuteczniejsza, bowiem przyczyniamy się do realnych zmian w otaczającej nas społeczności – mówi Adam Meller.

Kolejnym elementem wsparcia Portu Gdynia dla lokalnych szpitali jest wyposażenie czterech laboratoriów do diagnostyki COVID-19 zakupione wraz z Portem Gdańsk, który dołączył do akcji #dzielmysiędobrem w ramach inicjatywy Marka Gróbarczyka, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Analizatory pozwalają na wykonywanie 20 testów na dobę w obiegu zamkniętym, nie narażając personelu medycznego na zachorowanie. Pierwszy sprzęt diagnostyczny, aparat BIOFIRE FilmArray multiplex PCR, został dostarczony do Zakładu Diagnostyki Mikrobiologicznej Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie. Pozostałe trzy analizatory trafiły do analogicznych placówek w Gdyni, Gdańsku i Kościerzynie.

W związku z kwarantanną domową i zdalną nauką Port Gdynia zakupił 39 zestawów komputerowych, które przekazał do Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej w Gdyni. Zakupiony sprzęt ma zapewnić równy dostęp do nauki dla dzieci dorastających w najuboższych gdyńskich rodzinach. Przekazane wsparcie jest wyrazem troski społecznej o mieszkańców Trójmiasta.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. dołącza w ten sposób do największych firm, takich jak PGNiG, PKN Orlen, PKP, KGHM, PKO oraz międzynarodowych korporacji mających przedstawicielstwa w Polsce, które dzielą się swoim zyskiem w walce z epidemią.

Warto podkreślić, iż zarząd portu niezależnie od obecnej sytuacji planuje kontynuować działania związane z budową Portu Zewnętrznego, Terminalu Pasażerskiego, pogłębieniem i poszerzeniem wejścia do portu oraz innych inwestycji. Działania te mają na celu zwiększenie konkurencyjności portu na arenie międzynarodowej i pozwolą na obsługę 400-metrowych kontenerowców. Prowadzone prace przyczynią się do rozwoju spółki i będą miały strategiczny wpływ na rozwój miasta Gdynia i całego regionu.

Michał Woźniakowski

Idź do oryginalnego materiału