Prawie 300 tys. zł trafiło do ponad 80 organizacji młodzieżowych z województwa świętokrzyskiego. Wsparcie finansowe pochodzące z Narodowego Instytutu Wolności, uzyskały między innymi samorządy uczniowskie, studenckie oraz młodzieżowe rady gmin. W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyło się uroczyste wręczenie umów na realizację przedsięwzięć młodzieżowych.
Jak mówi Mariusz Goraj, prezes Fundacji Instytut Świętokrzyski, która jest jednym z operatorów projektu „Świętokrzyskie Plus”, granty pozwolą na realizację wielu różnego rodzaju ciekawych inicjatyw.
– Począwszy od wydarzeń kulturalnych, po społeczne, naukowe i sportowe. Jesteśmy bardzo pozytywnie zbudowani pomysłami zgłoszonymi przez młodzież. Zachęcamy wszystkich do tego aby korzystać z tych pieniędzy, dzięki którym można zrealizować swoje pasje. To także nauka dla młodych, na temat tego jak angażować się w życie społeczne. Nauka ekonomii, kreatywności przy tworzeniu i realizacji tych projektów, z pewnością przyda się młodym ludziom w przyszłości – dodaje.
Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych podkreśla, iż tego typu przedsięwzięcia są dodatkową zachętą do zwiększania aktywności młodych ludzi w regionie.
– Każda młodzieżowa aktywność jest ważna. Ci młodzi ludzie nie siedzą tylko przed ekranami komputerów czy telefonów, a zajmują się robieniem pożytecznych rzeczy, dlatego warto to zauważać i doceniać właśnie w ten sposób. Duża liczba przyznanych dotacji, pokazuje, iż w regionie młodzież chętnie angażuje się w inicjatywy społeczne, drzemie w niej duży potencjał – ocenia.
W wydarzeniu wziął udział Michał Rulski, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności, który podkreśla, iż tego typu projekty pozwalają na wspieranie młodzieży w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.
– Program Funduszy Młodzieżowych realizowany przez NIW jest instrumentem oczekiwanym przez środowiska młodzieżowe. Dzięki temu, pieniądze trafiają na realizację faktycznych potrzeb społeczności lokalnych. To nie Narodowy Instytut Wolności decyduje o tym jakie przedsięwzięcia mają być realizowane. To lokalne organizacje pozarządowe dystrybuują te fundusze, w jak najlepszy sposób, zgodnie z potrzebami- dodaje.
Michał Rulski podkreśla, iż od początku powstania Narodowy Instytut Wolności, przekazał ponad 1 mld złotych dla organizacji pozarządowych.
Wsparcie z projektu „Świętokrzyskie Plus – młodzież” otrzymał między innymi samorząd uczniowski Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku. Jak informują Aleksandra Paul i Julia Warzecha, uczennice placówki, dofinansowanie pozwoli na zorganizowanie kursu samoobrony dla uczniów.
– Przy naszej szkole znajduje się internat, do którego wielu jego mieszkańców dojeżdża z daleka, często młodzież jeździ pociągami, wraca wieczorem, przez co są narażeni na ewentualne niebezpieczeństwo, dlatego zdecydowałyśmy się na pomysł zorganizowania kursu samoobrony. Odbędzie się 10 spotkań, które pozwolą uczniom naszej szkoły poznać zasady samoobrony w teorii i praktyce i zadbać w ten sposób o swoje bezpieczeństwo – opowiadają.
Łukasz Bilski, wiceprezes Fundacji Centrum Europy Lokalnej, podkreśla, iż w drugiej edycji programu, organizacje młodzieżowe z regionu będą mogły starać się o dofinansowanie do 5 tys. zł, na organizację m.in. konferencji naukowych, szkoleń i warsztatów.
W pierwszej edycji, do organizacji młodzieżowych z regionu trafiło 263 tysiące złotych. Podobna kwota będzie do rozdysponowania w ramach drugiej edycji projektu.