Działaj z nami na polu partycypacji obywatelskiej!

1 miesiąc temu

Instytut Spraw Obywatelskich uczestniczył w drugiej edycji programu Wydział Partycypacji, który realizowany był przez Fundację Stocznia. W ramach półrocznego projektu najpierw szkoliliśmy się pod okiem specjalistów z zakresu budowania społeczeństwa obywatelskiego, a potem ruszyliśmy w teren, by wspierać procesy partycypacyjne w mniejszych społecznościach województwa łódzkiego.

By wzmocnić kompetencje naszego zespołu, uczestniczyliśmy w dwóch szkoleniach w obszarze partycypacji obywatelskiej i współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego (JST).

Uczyliśmy się od najlepszych!

Szkolenia poprowadziły:

  • Magdalena Mike, która w Dąbrowie Górniczej pełni rolę Pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi (Wydział Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej);
  • Iwona Janicka, która od ponad 20 lat związana jest ze środowiskiem organizacji pozarządowych i samorządem, zaangażowana w kształtowanie polityk publicznych, wzmacnianie głosu społeczeństwa obywatelskiego oraz upowszechnianie praw i wartości UE.

Zarówno Magdalena Mike jak i Iwona Janicka od wielu lat aktywnie korzystają z narzędzi partycypacji obywatelskiej, promując idee włączenia społecznego w tworzenie lokalnych polityk. Obie trenerki podzieliły się swoim wieloletnim doświadczeniem na polu zgłaszania oddolnych inicjatyw przez mieszkańców przedstawicielom lokalnych władz w celu poprawy jakości życia społecznego.

Zdobyta wiedza bardzo wzmocniła zarówno pracowników Instytutu Spraw Obywatelskich, jak i wolontariuszy.

Owoce naszych działań

Poza szkoleniami ruszyliśmy też w teren, by wspierać lokalne społeczności i budować ich wpływ na kształt polityki lokalnej. Nasi doradcy pracowali ze społecznościami ze Zduńskiej Woli (powiat zduńskowolski), Wielunia (powiat wieluński), Inowłodza (powiat tomaszowski), Sędziejowic (powiat łaski), gdzie w okresie wrzesień – listopad 2024 r. prowadzili wzmożone działania na polu partycypacji obywatelskiej.

W wymienionych powyżej miejscowościach odbyły się 4 minifora praktyków partycypacji, czyli spotkania przedstawicieli gmin z lokalną społecznością w celu skonsultowania programów współpracy JST z NGO. Spotkania te miały na celu budowanie dialogu z lokalnymi władzami, włączenie organizacji pozarządowych jako partnera do współdecydowania o „małych ojczyznach”.

Podczas spotkań z lokalną społecznością dystrybuowaliśmy wydrukowaną w ramach grantu publikację – Poradnik Aktywnego Obywatela.

Przygotowaliśmy ją też dla Państwa w wersji online, zachęcamy do zapoznania się z jej treścią i włączania się do działań na polu partycypacji obywatelskiej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w proces budowy społeczeństwa obywatelskiego, a w szczególności osobom, z którymi pracowaliśmy w Wieluniu, Zduńskiej Woli, Inowłodzu i Sędziejowicach. Bardzo doceniamy Wasze zaangażowanie oraz gotowość do zmieniania rzeczywistości na lepsze!

Dziękujemy też Fundacji Stocznia za możliwość uczestniczenia w tym programie. Dało to naszej organizacji wzmocnienie instytucjonalne w zakresie działalności poświęconej aktywności społecznej i partycypacji obywatelskiej w regionie.

Program dofinansowany ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Idź do oryginalnego materiału