Działacze opozycji odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności

1 rok temu
Zdjęcie: Działacze opozycji odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności


Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczono 10 działaczy opozycji antykomunistycznej w PRL z byłego województwa kieleckiego. Uroczystość odbyła się w Centrum Edukacji IPN „Przystanek Historia”.

Medal otrzymał między innymi Tadeusz Kozior, członek zarządu Świętokrzyskiej „Solidarności”, który był jednym ze strajkujących w kieleckich zakładach „Chemar” w 1980 roku.

– Nie byłem w zarządzie strajku, ale wracając na drugą zmianę mój kolega potrzebował kanapki. Przyniosłem mu i zostałem w komitecie strajkowym przez całą noc. Obrady były bardzo burzliwe, zgłoszono 64 postulaty i dwudniowy protest zakończył się porozumieniem stron.

– Jako młodzi koledzy uważaliśmy, iż to normalna rzecz i trzeba działać i przeciwstawiać się władzy. Nakazy, rozporządzenia, aresztowania, chcieliśmy to skończyć i zmienić panujący system. Jak był stan wojenny to wielu z nas zostało wtedy ukaranych, internowanych i wyrzuconych z pracy. Pomagaliśmy im, robiliśmy składki i udzielaliśmy wsparcie ich rodzinom – mówi odznaczony.

Medale wręczał zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski. Jak podkreślił iż historia Polski to nieustanne walki o wolność i niepodległość.

– Każde pokolenie brało w niej udział, czy mówimy o powstaniach w XIX wieku, czy o wydarzeniach w wieku XX. Ta polska cecha jaką jest umiłowanie wolności oraz determinacja w jej zdobywaniu to dla nas rzecz bezcenna- przyznał zastępca prezesa.

Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN przypomniała, iż jest to kolejne wręczenie medali dla antykomunistycznych działaczy.

– W okresie PRL walczyli oni o prawa, suwerenność i niepodległość. Ich życiorysy są bardzo zróżnicowane, pojawiały się represje, internowania i więzienia, a choćby śmierć. To był też okres entuzjazmu i radości, a dzięki ich niezłomności odzyskaliśmy niepodległość – zaznaczyła naczelnik.

W wydarzeniu wziął udział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, który stwierdził, iż czasy mierzymy postawami ludzi.

– Czas „Solidarności” był trudnym okresem w życiu społecznym kraju. Bardzo dobrze, iż były wtedy heroiczne postawy, które dziś nagrodziliśmy – komentuje wojewoda.

Natomiast Waldemar Bartosz, przewodniczący Świętokrzyskiej „Solidarności” dodał, iż bez pamięci i opierania się na niej, tracimy tożsamość.

– To są roczniki lat 50-tych, które w latach 80-tych zaczęło działać na rzecz „Solidarności”. To pokolenie jest już odchodzące, a więc to zadośćuczynienie im się należy. Bardzo się cieszę, iż Państwo Polskie zauważa ich i nagradza – podkreślił Waldemar Bartosz.

Do tej pory Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczono 240 działaczy antykomunistycznych z województwa świętokrzyskiego.

LISTA ODZNACZONYCH:

1. Tadeusz Franczak Prochowski
2. Stanisław Kosma
3. Tadeusz Kozior
4. Kazimierz Płachimowicz
5. Jerzy Stalewski
6. Andrzej Piotr Styła
7. Włodzimierz Grim (pośmiertnie)
8. Ryszard Madej
9. Ewa Baginska
10. Jerzy Bachla

Idź do oryginalnego materiału