Jak zmieniają się ceny nieruchomości w powiecie wielickim oraz powiatach ościennych?
Jaki związek mają ceny nieruchomości z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego? Związek jest wieloaspektowy. Po pierwsze, ceny te to ważne uwarunkowanie lokalnych strategii rozwoju i polityk rozwojowych realizowanych przez samorządy. Po drugie, mogą mieć wpływ na koszt realizacji niektórych inwestycji samorządowych, zwłaszcza takich, gdzie w grę wchodzi wykup nieruchomości. Po trzecie, są ważnym czynnikiem wpływającym na lokalną politykę mieszkaniową.
Ekskluzywne grono powiatów z najwyższymi cenami nieruchomości mieszkaniowych tworzy 11 jednostek: 5 miast wojewódzkich (Warszawa, Gdańsk, Kraków, Poznań, Wrocław), 3 inne miasta na prawach powiatu (Sopot, Świnoujście, Gdynia) i 3 powiaty ziemskie (tatrzański oraz kamieński i kołobrzeski).
Powiat wielicki na 313 powiatów z których spłynęły dane znalazł się na 15 miejscu w Polsce, tuż za powiatem krakowskim (11 miejsce w Polsce) i powiatem myślenickim (13 miejsce w Polsce) ale za to przed powiatem bocheńskim (22 miejsce w Polsce). Powiat z najwyższymi cenami nieruchomości mieszkaniowych w Polsce to powiat tatrzańki. Na drugim biegunie znalazł się powiat grudziądzki.
Warto jeszcze prześledzić procentową zmianę przeciętnych cen za 1 m2 lokali mieszkalnych sprzedanych w ramach transakcji rynkowych w cenach stałych:
Powiat wielicki 6,78%
Powiat krakowski 5,49%
Powiat myślenicki 6,67%
Powiat bocheński 7,12%
W skali całej Polski:
Powiat garwoliński 223,09%
Powiat słubicki -29,64%