Dyfuzory tlenu na Jeziorze Kunickim pomogą przetrwać rybom przyduchę

2 dni temu

Na terenie Jeziora Kunickiego uruchomiono dzisiaj specjalny system napowietrzania akwenu. Tuż przy brzegu, w dwóch miejscach, zainstalowano specjalne pompy, których zadaniem będzie wtłaczanie odpowiedniej dawki tlenu do jeziora, by pomóc rybom przeżyć w warunkach tzw. przyduchy.

Przyducha to zabójstwo dla ryb słodkowodnych żyjących w Jeziorze Kunickim. Zjawisko to pojawia się w momencie występowania wysokich temperatur, gdy woda może osiągać choćby 27 stopni Celsjusza. Zbyt mała ilość tlenu nierzadko powoduje śnięcie ryb. Sposób na to znalazł Polski Związek Wędkarski, który przy pomocy finansowej powiatu legnickiego zainstalował system napowietrzenia jeziora. Za kilkadziesiąt tysięcy złotych zakupiono dwie pompy tłoczące tlen do jeziora. Obie zostały zainstalowane w pasie przybrzeżnym na terenie dwóch ośrodków: Posejdon i Skibiński.

-Kiedy spada poziom tlenu w wodzie wówczas zostają włączone pompy dotleniające wodę. Dokładnie tłoczą 4 litry tlenu na godzinę. Od pomp zainstalowanych przy linii brzegowej, specjalne rury kilkanaście metrów wpuszczone są do jeziora i tłoczą tlen. Sami jesteśmy ciekawi efektów tych działań. Rozmawiałem z wójtem gminy Kunice, Krzysztofem Błądzińskim i o ile zajdzie taka potrzeba to zakupimy kolejną pompę. Ponieważ są zainstalowane w ośrodkach wypoczynkowych, Starostwo Powiatowe pokryje koszty zużycia energii elektrycznej zużywanej do pracy pomp. To nie jest nasza fanaberia, tylko istotny wkład w ratowanie życia w Jeziorze Kunickim – mówił podczas dzisiejszego briefingu starosta legnicki, Adam Babuśka.

Podobny zabieg niestety nie da się przenieść np. na Jezioro Koskowickie, ponieważ jest za płytkie.

– Władze Powiatu Legnickiego wspólnie z samorządami gmin i Polskim Związkiem Wędkarskim ogromne znaczenie przykładają do zwalczania niekorzystnych zjawisk zabijających życie biologiczne w zbiornikach wodnych. Jakiś czas temu udało się uratować jezioro Tatarak w gminie Miłkowice. Teraz nie ratujemy, ale chcemy zapobiec nieszczęściu. Skutki niedotlenienia wody mogą być opłakane – dodaje wicestarosta Janina Mazur.

Jezioro Kunickie to jedno z najczęściej i najchętniej odwiedzanych akwenów podczas letniego wypoczynku. Dodatkowo, to jedno z największych jezior na tym terenie. Zajmuje powierzchnię około 100 hektarów i występują tam takie gatunki ryb, jak węgorz, szczupak, boleń, lin, karp, sandacz, okoń.

Idź do oryginalnego materiału