Duże zmiany w egzaminie ósmoklasisty 2025. Dotyczą wszystkich zdających. To koniecznie trzeba wiedzieć

1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl


Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło trzy ważne zmiany dotyczące egzaminu ósmoklasisty, które zaczną obowiązywać już od tego roku. Chodzi m.in. o czas trwania egzaminu. Na czym polega nowelizacja przyjęta przez MEN?
Wydłużono czas trwania egzaminu ósmoklasisty: 30 stycznia weszło w życie rozporządzenie szefowej MEN Barbary Nowackiej zmieniające zasady przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Nowelizacja wydłuża czas trwania egzaminu ze wszystkich trzech przedmiotów o około 25 proc. Od tego roku szkolnego na rozwiązanie zadań egzaminacyjnych uczniowie będą mieli:


REKLAMA


na egzaminie z języka polskiego - 150 minut (zamiast dotychczas obowiązujących 120 minut);
na egzaminie z matematyki - 125 minut (zamiast 100);
na egzaminie z języka obcego - 110 minut (zamiast 90).


Uzasadnienie nowelizacji: Jak czytamy na stronie MEN, wydłużenie egzaminu da zdającym m.in. więcej czasu w zastanowienie się nad udzielonymi odpowiedziami. Ministerstwo podkreśliło też, iż zmiana pomoże uzyskać pomyślne rezultaty uczniom, "którzy w dniu egzaminu natrafili na nieoczekiwane wcześniej trudności", dotyczące na przykład koncentracji uwagi i radzenia sobie ze stresem.


Zobacz wideo Krzysztof Bosak o projekcie edukacji zdrowotnej: Niemądre, szkodliwe, może właśnie o to chodzi


Systemy teleinformatyczne i przechowywanie protokołów: Poza wydłużeniem czasu trwania egzaminu ósmoklasisty Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o dwóch innych zmianach. Jedna ma związek z systemami teleinformatycznymi wykorzystywanymi podczas egzaminu. Od tego roku będzie on przeprowadzany przy użyciu Systemu Informatycznego Obsługującego Egzaminy Ogólnokształcące (SIOEO). Kolejny element nowelizacji to skrócenie do sześciu miesięcy okresu przechowywania protokołów przebiegu egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Dotąd przechowywano je dwa lata. Tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 13-15 maja.


Więcej: O pomyśle wprowadzenia ferii jesiennych w szkołach przeczytasz w artykule "Będzie rewolucja w roku szkolnym? MEN może wprowadzić spore zmiany".Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
Idź do oryginalnego materiału