Duńczycy sprytnie odgryźli się Trumpowi. Kanał Panamski oddala się od USA

16 godzin temu
Największa na świecie firma transportowa – duński Maersk – przejęła od amerykańskiej firmy operatora kolei przy Kanale Panamskim. Dzięki temu Maersk zyskał kontrolę nad alternatywną trasą transportu towarów, jednocześnie zmieniając charakter tej kluczowej bramy handlowej, zmniejszając jej zależność od USA.


Firma APM Terminals, należąca do grupy Maersk, przejmuje Panama Railway Company od jej dotychczasowego właściciela, kanadyjsko-amerykańskiej spółki CPKC. Kwota transakcji nie została ujawniona, o czym informuje m.in. Reuters.

Duńczycy przechytrzyli Trumpa ws. Kanału Panamskiego


Keith Svendsen, CEO Maerska APM Terminals, stwierdził, iż przejęcie "stanowi atrakcyjną inwestycję infrastrukturalną w regionie, zgodną z naszymi podstawowymi usługami związanymi z transportem kontenerów".

Transakcja odbywa się w momencie narastających napięć geopolitycznych wokół Kanału Panamskiego. Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zagroziła możliwością przejęcia kontroli nad tym strategicznym szlakiem żeglugowym, argumentując to rosnącym wpływem zagranicznych państw w regionie, a w szczególności Chin.

W ostatnich latach Chiny znacząco zwiększyły swoje zaangażowanie w Ameryce Łacińskiej, inwestując w infrastrukturę portową i logistyczną w pobliżu kanału, co budzi niepokój Waszyngtonu. Stany Zjednoczone obawiają się, iż rozwój chińskich projektów w tym regionie może wpłynąć na swobodę przepływu towarów i ograniczyć amerykańskie wpływy.

Przypomnijmy także, iż w zeszłym miesiącu hongkońska firma CK Hutchison zgodziła się sprzedać najważniejsze porty w pobliżu Kanału Panamskiego grupie prowadzonej przez BlackRock, co częściowo złagodziło presję ze strony Trumpa.

Jednak transakcja, pierwotnie planowana na podpisanie w tym tygodniu, ma zostać opóźniona z powodu krytyki Chin.

Kanał Panamski to sztuczny kanał wodny łączący Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym, zlokalizowany w Panamie. Jest jednym z najważniejszych szlaków żeglugowych na świecie, znacząco skracającym trasę transportową między wschodnim a zachodnim wybrzeżem Ameryki oraz między Europą a Azją.

Idź do oryginalnego materiału