Droga S74 w powiatach sandomierskim i tarnobrzeskim. Samorządowcy pytali o harmonogram prac (video)

nadwisla24.pl 2 miesięcy temu

O harmonogram prac związanych z budową odcinka S74 na trasie Opatów – Nisko, pytali samorządowcy podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu TAK dla budowy drogi ekspresowej S74, które odbyło się w miniony czwartek w Warszawie. Ekspresowa trasa ma skomunikować województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie.

Około 73 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S74 Opatów – Nisko zepnie dwa województwa i połączy się z drogą ekspresową S19 w okolicach Niska. To najmniej zaawansowany w realizacji fragment trasy S74. Pozostałe odcinki S74 o łącznej długości ok.111 kilometrów, są już realizowane w systemie Projektuj i buduj. Odcinek Opatów – Nisko ma być oddany do użytku w 2032 roku.

– Mamy siedem odcinków o długości ok.111 km na etapie realizacji, umowy są podpisane na ok.4,5 mln zł. Mamy dwa odcinki o długości ok.97 km, jeszcze na etapie przygotowania, w trakcie wydawania decyzji środowiskowych – mówiła dyrektorka Departamentu Dróg Publicznych Beata Leszczyńska.

Stan zaawansowania prac na poszczególnych odcinkach S74:

[See image gallery at nadwisla24.pl]

Stan prac na odcinku Opatów – Nisko przedstawił Wiesław Sowa, zastępca dyrektora ds. Inwestycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad:

Od 20. lutego br. wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać swoje uwagi i wnioski. Mamy na to 30 dni. Później Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zbierze to wszystko co spłynie, przekaże do nas, tak aby można było na te wszystkie wątpliwości odpowiedzieć. Zostanie to wszystko opublikowane i zostanie wydana decyzja środowiskowa

(…) Możemy założyć, iż końcówka drugiego kwartału będzie tym czasem, gdzie ta decyzja zostanie wydana. o ile będzie wydana, będziemy mogli ogłosić przetarg na koncepcję programową czyli dalsze prace przygotowawcze. Zakładamy, iż w okresie 7 miesięcy uda się wyłonić wszystkich wykonawców koncepcji programowej i z początkiem roku 2026 zostaną podpisane umowy.

(…) Prace w zakresie koncepcji powinny potrwać około 24 miesięcy, ale proszę mieć na uwadze, iż jest to pełne rozpoznanie geologiczne całości tras (..) o ile to zostanie zakończone, to wtedy jest podstawa do ogłoszenia w systemie „Projektuj i buduj” realizacji poszczególnych kontraktów

(…) Zakładamy, iż rok 2028 będzie rokiem, gdzie będzie można ogłosić przetargi na realizacje zadania czyli projekty budowlane i wykonawstwo. Zakładamy, iż to wszystko potrwa cztery lata, czyli ten rok 2032 był tym rokiem kiedy zrealizujemy tą inwestycję

(…) Chcemy po wydaniu decyzji środowiskowej podzielić ten odcinek S74 na części, tak aby sprawniej go realizować. Zakładamy, iż to będą takie odcinki jak: Opatów – węzeł Samborzec, później od Samborca do Gorzyc, od Gorzyc do Radomyśla, i od Radomyśla do Radomyśl – węzeł „Zapacz” (…) Te cztery odcinki będą ogłaszane równocześnie.

***************************************************************************************************************

Celem powołania Parlamentarnego Zespołu TAK dla budowy drogi ekspresowej S74 jest doprowadzenie do zbudowania drogi ekspresowej S74 w całym jej przebiegu. Oprócz członków zespołu, w posiedzeniu uczestniczyli m.in. prezydent Tarnobrzega Łukasz Nowak, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, z ramienia starostwa Powiatu Tarnobrzeskiego wicestarosta Wojciech Śmiech i Michał Litwin oraz wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy.

We wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej GDDKiA wskazała jako preferowany wariant społeczny, w którym założono, iż przyszła trasa będzie miała 73 kilometry długości i przebiegać będzie przez teren województw świętokrzyskiego i podkarpackiego. Na terenie województwa świętokrzyskiego trasa będzie poprowadzona przez 4 gminy: Opatów, Lipnik, Obrazów, Samborzec. Na Podkarpaciu zaproponowano przebieg trasy obejmujący 7 gmin: Tarnobrzeg, Gorzyce, Stalowa Wola, Zaleszany, Radomyśl nad Sanem, Pysznica, Nisko.

Nowa trasa będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę, a dostępność do niej odbywać się będzie poprzez węzły drogowe. Koszt jej budowy szacuje się na około 3 mld 400 mln zł.

RETRANSMISJA POSIEDZENIA: tutaj

Idź do oryginalnego materiału