Dr Piotr Wołochowicz: „Współcześnie chce nam się wmówić, iż rodzicielstwo jest czymś strasznym”

2 miesięcy temu

W czwartek, 17 października 2024 r. w sali senackiej Politechniki Krakowskiej została wręczona nagroda imienia Czcigodnego Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny.

– Z największą euforią oznajmiam, iż tegoroczną nagrodę otrzymuje doktor Piotr Wołochowicz. Cieszę się, iż właśnie on został wyróżniony, ponieważ od lat obserwuję to, w jaki sposób ukazuje piękno miłości małżeńskiej i rodzicielskiej – mówił Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. – Mam nadzieję, iż jak najwięcej osób będzie czerpać przykład z tego dzielnego człowieka – dodał.

Kapituła nagrody w uzasadnieniu decyzji podkreśliła, iż dr Wołochowicz „dzieli się z bliźnimi swoim doświadczeniem i wiedzą na temat rodziny”. Laureat bowiem od ponad 30 lat propaguje chrześcijańskie wartości poprzez prelekcje, spotkania i publikacje. W 1992 roku razem z żoną Mariolą założyli Fundację Misja Służby Rodzinie. Dr Wołochowicz jest także autorem i współautorem wielu książek na temat biblijnego obrazu małżeństwa i rodziny.

Słowa uznania skierował do laureata m.in. ks. arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski: – Mówienie o pewnych rzeczach ważnych, w porę i nie w porę, kosztuje. Tworzyć autentyczną solidarność międzyludzką jest dzisiaj heroizmem. Ale kiedy patrzymy na postać dzisiejszego laureata, to możemy powiedzieć, iż jeszcze Polska nie zginęła – mówił abp Jędraszewski. – Mimo wszystkich wyzwań, bólu i trudności jest pan właśnie człowiekiem przez duże „c” – zwrócił się do dra Wołochowicza.

Po wręczeniu nagrody głos zabrał sam wyróżniony. W kilku słowach podzielił się wyzwaniami, jakie stoją przed mężczyznami: – Naszym zadaniem, współczesnych ojców, jest to, aby dzieci wyrastały w poczuciu, iż są przez nas bezwarunkowo kochane. Kocham cię, bo jesteś moim dzieckiem, i nic nie może spowodować, iż przestanę cię kochać. Dzieci muszą to wiedzieć – mówił dr Piotr Wołochowicz.

Laureat podkreślił, iż w życiu ważna jest „pasja ojcostwa”: – Kiedy mamy ten wewnętrzny ogień i pasję, wtedy wychowywanie dzieci nie jest udręką. A wiemy, iż współcześnie chce nam się wmówić, iż rodzicielstwo jest czymś strasznym.

– Kiedy dziś patrzę na moich synów, na to, jak oni sprawują się jako ojcowie, to czuję wielką radość. Mogę powiedzieć, iż w zasadzie to chyba jedna z największych radości, jakie człowiek może mieć w życiu – mówił dr Wołochowicz.

– Dziś moi synowie sami są ojcami. Wspaniałymi ojcami! Okazują tak wiele miłości, troski, wysiłku i poświęcenia swoim dzieciom! Oni mają wizję tego, jak chcą wychować swoje dzieci. Tak samo dla nas, mnie i mojej żony Mariolki, najważniejszym celem, któremu podporządkowaliśmy konkretne życiowe decyzje było to, żeby nasze dzieci były wierzącymi ludźmi, którzy będą służyć Bogu – powiedział laureat.

Nagroda im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny jest przyznawana przez Kapitułę ustanowioną przez Fundację „Źródło”. Po zakończeniu działalności Fundacji, w 2021 r. inicjatywę tę przejęło Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Nagroda przyznawana jest osobom, które w sposób szczególny działają na rzecz propagowania wartości rodzinnych.

Sługa Boży Jerzy Ciesielski (1929–1970) swoim życiem dawał świadectwo miłości Boga i bliźnich. Z jego osobą wiążą się trzy charakterystyczne określenia: „ojciec rodziny, inżynier i naukowiec, chrześcijanin XX wieku”. Jan Paweł II, podczas spotkania z przedstawicielami świata nauki w kolegiacie św. Anny w Krakowie (8 czerwca 1997 r.), powiedział o nim: Posługę uczonego – posługę myślenia – uczynił drogą do świętości.

Wyróżnienie wręczono w sali senackiej Politechniki Krakowskiej, której studentem i pracownikiem był niegdyś patron nagrody Jerzy Ciesielski (1929–1970), aktywny uczestnik duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez Karola Wojtyłę i bardzo przezeń ceniony, w tej chwili kandydat na ołtarze.

Karolina Krawczyk

Idź do oryginalnego materiału