Dotacje z Czyste Powietrze choćby w 3 dni. Próba ratowania programu

enerad.pl 1 dzień temu

Priorytetowe rozliczenie wszystkich wniosków z 2024 roku

NFOŚiGW w porozumieniu z Ministerstwem Klimatu i Środowiska zobowiązał Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) do nadania najwyższego priorytetu rozpatrywaniu zaległych wniosków o płatność. Zakłada się, iż wszystkie prawidłowo złożone wnioski z 2024 roku zostaną rozliczone nie później niż do 30 września 2025 roku.

Jednocześnie wypłata środków ma odbywać się w ciągu 3 dni roboczych od daty zatwierdzenia wniosku. NFOŚiGW podkreśla, iż ten status powinien być nadawany dopiero po zakończeniu pełnej oceny formalnej, merytorycznej, księgowej oraz ewentualnej kontroli na miejscu realizacji projektu.

Precyzyjna komunikacja i szybsze wypłaty częściowe

Zgodnie z nowymi wytycznymi, WFOŚiGW ma stosować jednoznaczne i spójne komunikaty dotyczące statusu wniosków. Fundusz zwraca uwagę, iż nie należy oznaczać wniosku jako „zatwierdzonego”, jeżeli nie przeszedł wszystkich wymaganych etapów weryfikacji.

W sytuacjach, gdy jedyną wątpliwość budzi wysokość stawek kosztów jednostkowych, rekomenduje się niezwłoczne wypłaty częściowe. Płatności te powinny być zgodne ze stawkami opublikowanymi na stronie www.czystepowietrze.gov.pl. Pozostała kwota zostanie wypłacona po uzupełnieniu wyjaśnień lub dokumentów przez beneficjenta.

Jasne wyjaśnienia i neutralny język korespondencji

NFOŚiGW podkreśla konieczność precyzyjnego określania zastrzeżeń w pismach kierowanych do beneficjentów. WFOŚiGW powinny dokładnie wskazywać przyczyny ewentualnych wątpliwości dotyczących kwalifikowalności kosztów, a także stosować wyczerpujące uzasadnienia. Ważne jest także posługiwanie się neutralnym językiem, który nie podważa dobrego imienia wykonawców.

W przypadkach, gdy beneficjent udzieli kompletnych wyjaśnień lub uzupełni dokumenty, WFOŚiGW powinny dokonać rozliczenia i wypłaty pozostałej części dotacji w terminie nie dłuższym niż 60 dni od daty odpowiedzi.

Elastyczność w przedłużaniu terminów realizacji inwestycji

WFOŚiGW mają pozytywnie rozpatrywać wszystkie poprawnie uzasadnione wnioski o przedłużenie terminu realizacji przedsięwzięć. Chodzi o sytuacje przewidziane w programie „Czyste Powietrze” w częściach 1, 2 i 3. To kolejny krok w kierunku większej elastyczności i dostosowania programu do realnych potrzeb beneficjentów.

Ujednolicenie zasad i nowe poradniki online

Aby ujednolicić zasady rozpatrywania wniosków przez wszystkie wojewódzkie fundusze, NFOŚiGW planuje sukcesywnie publikować wiążące wytyczne i informacje w zakładce „Poradnik dla wykonawców” na stronie www.czystepowietrze.gov.pl. Będą one precyzować zakres prac uznawanych za kwalifikowane oraz wyjaśniać kwestie związane z kwalifikowalnością kosztów.

Nowe obowiązki dotyczące rozliczania zaliczek

NFOŚiGW przypomina również o obowiązku składania przez beneficjentów wniosków rozliczających zaliczkę w ciągu 30 dni od upływu terminu 120 dni od daty wypłaty zaliczki. Dotyczy to przedsięwzięć dofinansowanych w ramach programu „Czyste Powietrze” z dotacją z prefinansowaniem.

Dzięki tym zmianom zakłada się, iż beneficjenci programu „Czyste Powietrze” szybciej otrzymają należne środki, a proces rozliczania dotacji stanie się bardziej przejrzysty i sprawniejszy.

Zobacz również:
  • Program Czyste Powietrze w kryzysie – liczba wniosków spadła aż siedmiokrotnie
  • Zmiana strategii Columbus: sprzedaż farm OZE przez problemy „Czystego Powietrza”
  • NFOŚiGW promuje program „Czyste Powietrze” na forum ECA Energy Knowledge 2025

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Idź do oryginalnego materiału