"Rodzina 800 plus" to zmodyfikowana wersja programu "Rodzina 500 plus", która weszła w życie 1 stycznia 2024 roku. Najważniejsza zmiana w programie to podniesienie kwoty świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie na każde dziecko do 18. roku życia. Tymczasem zbliża się także istotny termin ws. tego świadczenia.
Od 1 lutego można składać wniosek o 800 plus na nowy okres rozliczeniowy
Jak podano na stronie MRPiPS, wnioski w ramach programu "Rodzina 800 plus" na nowy okres świadczeniowy – trwający od 1 czerwca do 31 maja kolejnego roku – można składać już od 1 lutego. "Warto zrobić to bez zwłoki: złożenie wniosku do 30 kwietnia oznacza zachowanie ciągłości wypłaty świadczenia" – podkreśla na swojej stronie resort.
Urzędnicy wyjaśnili, iż złożenie wniosku do 30 kwietnia danego roku oznacza przyznanie oraz wypłatę przyznanego świadczenia (za czerwiec) najpóźniej do 30 czerwca tego roku.
Nie należy wniosku wypełniać przed 1 lutym, gdyż nie zostanie on zaakceptowany. Dostaniemy za to taką informację: "Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, iż w skrzynce odbiorczej na Twoim profilu na portalu PUE ZUS pojawił się nowy dokument elektroniczny w odpowiedzi na wniosek o świadczenie wychowawcze".
"Decyzja o umorzeniu postępowania z uwagi na brak podstaw do zmiany przyznanego świadczenia. Aby odebrać dokument, należy podpisać profilem PUE, kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym ePUAP albo podpisem osobistym urzędowe poświadczenie doręczenia (UPD), znajdujące się w skrzynce odbiorczej. W przypadku nieodebrania dokumentu w okresie 14 dni od wysłania tego zawiadomienia zostanie on uznany za doręczony" – z takim komunikatem musimy się liczyć.
Nie ma po co wypełniać wniosku przed początkiem lutego
Nic nam zatem nie da, iż złożymy wniosek przed ustalonym terminem. Trzeba, jak ustalili urzędnicy, poczekać do 1 lutego.
A co Polacy myślą o 800+? Po ośmiu latach od wprowadzenia 500+ ponad połowa Polaków uważała, iż świadczenie trzeba znieść lub ograniczyć. Za podnoszeniem kwoty tej formy wsparcia rodzin było jedynie 15 procent Polaków. Pokazał to niedawny sondaż SW Research na zlecenie "Rzeczpospolitej".
Dodajmy, iż ostatnio prezydent Warszawy i kandydat KO na prezydenta podkreślił, iż świadczenia socjalne, takie jak 800 plus, powinny być dostępne dla cudzoziemców, w tym obywateli Ukrainy, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów jak praca na terenie Polski czy płacenie u nas podatków. Rząd ma się zająć tą kwestią.
"Propozycja Prezydenta Rafała Trzaskowskiego, aby wypłacać 800+ tylko tym migrantom, również Ukraińcom, którzy rzeczywiście mieszkają, pracują i płacą podatki w naszym kraju, zostanie pilnie rozpatrzona przez rząd. Ja jestem na tak" – napisał premier Donald Tusk.