Projekt Doradztwa Energetycznego 2.0 jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska z funduszy unijnych.
– Teraz działamy w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko. Jest to projekt ogólnokrajowy realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska we współpracy z funduszami ochrony środowiska we wszystkich województwach – mówi doradca energetyczny Roman Papiór.
Budżet programu wynosi 172 miliony złotych.
– Projekt doradztwa energetycznego to jest szeroko rozumiane wsparcie dla przedsiębiorstw, sektora mieszkaniowego, jednostek samorządu terytorialnego i osób fizycznych, które szukają pomocy. Pomocy w sensie zdecydowania, co poprawić jeżeli chodzi o efektywność energetyczną, jak zainwestować w OZE, czy to się w ogóle opłaca – dodaje doradca energetyczny z WFOŚiGW we Wrocławiu.
Aby skorzystać z eksperckich porad, najłatwiej użyć internetu.
– Najprościej wejść na stronę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i ospodarki Wodnej w zakładkę „kontakt”. Tam są pełne dane, imię, nazwisko, numer telefonu i adres mailowy. I z tymi danymi można się kontaktować. Mamy dodatkowo tak jeszcze zrobione, iż każda gmina w naszym województwie ma swojego opiekuna. Więc można zacząć od swojego opiekuna, chyba iż akurat jest niedostępny, wtedy można z każdym innym doradcą kontaktować się ze swoimi sprawami – wyjaśnia Roman Papiór.
Przed skontaktowaniem się z doradcą warto mieć koncepcję tego, co chce się zrobić.
– Najtrudniej jest, o ile ktoś dzwoni, pyta się, na co mogę dostać pieniądze, bo wtedy my zaczynamy przepytywać tę osobę, co robi, z czym ma problem, czego szuka. Więc im lepiej jest przygotowana osoba, która do nas dzwoni, chociaż to nie jest wymóg, tym szybciej docieramy do celu – zaznacza doradca energetyczny.
Bezpłatna porada doradcy energetycznego może się przydać, bo różnych programów dofinansowania jest w tej chwili wiele.
– Programów jest bardzo dużo, ja ich teraz nie będę wyliczał, ale my sami, udzielając porady, wskazujemy 3-4 możliwe źródła finansowania i pomagamy zastanowić się, który akurat będzie najpraktyczniejszy dla danej inwestycji – mówi doradca energetyczny.
Doradcy współpracujący z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska mają jeszcze jedną zaletę – nie są zależni od firm prywatnych.
– My już jesteśmy opłaceni pieniędzy unijnych. Jesteśmy zobowiązani do obiektywnej eksperckiej opinii, wskazania, porady. To jest nasz cel i tak działamy. My nie jesteśmy sprzedawcą, który chce sprzedać konkretne urządzenie – podkreśla Roman Papiór.