Doradca energetyczny pomoże obniżyć rachunki za prąd

2 godzin temu

Projekt doradztwa energetycznego jest ogólnopolski. Odpowiedzialny za jego prowadzenie jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz każdy z 16 Wojewódzkich Funduszy. Środki na doradztwo energetyczne pochodzą w 100% z Unii Europejskiej w ramach projektu FENIKS.

Unia Europejska zauważyła, iż cały projekt działający na terenie naszego województwa, tak jak wspomniałem, przynosi korzyści wymierne. Doradcy nasi, w tym ja i inni koledzy i koleżanki udzielamy szeroko pojętej informacji, wiedzy na temat efektywności energetycznej, szeroko pojętej. Dbamy o to, żeby nasze budynki były jak najbardziej efektywne, żebyśmy używali jak najmniej prądu, ciepła. Do tego dążymy. Dodatkowo celem naszego projektu jest dążenie do tego, żeby nasza gospodarka była niskoemisyjna – mówi Tomasz Kubik, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

W ramach projektu zainteresowani otrzymają ekspertyzę w sprawach technicznych, finansowaniu i przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji.

Ważne jest to, iż doradztwo w ramach rządowego programu jest darmowe. Na rynku naszym, ze względu głównie na program Czyste Powietrze, pojawiło się bardzo dużo doradców energetycznych. Każdy chce być doradcą energetycznym, ale tak naprawdę tylko projekt doradztwa energetycznego jest projektem bezpłatnym. My nie mamy żadnych korzyści finansowych, udzielając jakiejkolwiek informacji poza korzyścią ekologiczną. My zawsze dążymy do tego, żeby nasze środowisko na tym skorzystało. Ta druga strona, ci inni doradcy, bardziej zwracają uwagę na korzyści ekonomiczne. Tutaj niestety trzeba mieć i uważać na kogo się trafi, można powiedzieć bardzo krótko. Zachęcam, żeby państwo mimo wszystko korzystali z usług wojewódzkich funduszy – dodaje doradca Tomasz Kubik.

W trakcie trwania targów stoisko wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska były odwiedzane przez wiele osób.

Jesteśmy w trakcie budowania domu jednorodzinnego i chciałem się dowiedzieć o kwestie dofinansowania, ogólnie, na co możemy sobie pozwolić, czy na co jesteśmy w stanie dotacje uzyskać. Patrząc na całościowy koszt budowy, to jest niewielki procent, ale zawsze to jest coś, o ile jestem w stanie uzyskać dofinansowanie, czemu z tego nie skorzystać. Tutaj chodziło o pompę ciepła i ogólnie program Czyste Powietrze – wyjaśnia Tomasz, który buduje dom jednorodzinny.

Doradca Tomasz Kubik zauważa, iż szukając informacji na własną rękę w internecie, nie mamy pewności czy czytamy informacje zupełnie obiektywne.

To też zależy od tego, na jaką stronę trafią, tak? Bo są strony, które będą lobbowały w kierunku jednego rozwiązania, inne w kierunku innego rozwiązania. A naszą rolą, tak jak wspomniałem, jest ta, żeby znaleźć to rozwiązanie najlepsze dla naszego odbiorcy – mówi Tomasz Kubik.

Idź do oryginalnego materiału