Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, iż rozmawiał o prezydentem Francji Emmanuelem Macronem o traktacie polsko-francuskim, wojnie celnej, współpracy nuklearnej i kwestiach bezpieczeństwa. Macron podkreślił, iż traktat umocni jeszcze bardziej więzi między Polską i Francją.
„Właśnie skończyłem rozmowę z prezydentem Emmanuelem Macronem. Główne tematy: traktat polsko-francuski, wojna celna, kooperacja nuklearna i kwestie bezpieczeństwa” – napisał na platformie X Tusk.
Do wpisu szef rządu dołączył zdjęcie ukazujące, jak w formule wideokonferencji rozmawia z francuskim prezydentem.
Macron podkreślił, również we wpisie na platformie X, iż „w tych niespokojnych czasach najważniejsze jest, aby działać razem i stawiać czoła wspólnym wyzwaniom”. „Cieszę się z bardzo merytorycznej rozmowy, którą właśnie odbyłem z premierem Polski Donaldem Tuskiem” – napisał Macron.
Przekazał, iż omówił z Tuskiem postępy w przygotowaniu traktatu dwustronnego, który jest finalizowany między Polską a Francją.
„W obszarach strategicznych – obronności, energetyce, energetyce jądrowej, transporcie, współpracy naukowej, językowej i kulturalnej – ten traktat umocni jeszcze bardziej więzi między naszymi krajami. Do zobaczenia już niedługo w Nancy” – zakończył wpis Macron.
Osobiście Tusk i Macron spotkali się pod koniec marca br. w Paryżu przy okazji szczytu „koalicji chętnych” – państw sojuszniczych Ukrainy, z udziałem przedstawicieli UE i NATO. Tusk powiedział po tym spotkaniu, iż finalizowany jest traktat między Polską a Francją. Jak mówił, wiele wskazuje na to, iż będzie on przełomowy, o ile chodzi o wzajemne gwarancje bezpieczeństwa.
„To byłby także kolejny krok na rzecz urealnienia tego, co my nazywamy gwarancjami bezpieczeństwa dla Europy, dla Polski” – powiedział wówczas szef rządu. „Nasze polskie stanowisko jest w całej rozciągłości akceptowane – jako część tej europejskiej i natowskiej wizji pokoju i bezpieczeństwa” – podkreślił.
O finalizowaniu prac nad traktatem o wzmocnionej przyjaźni i współpracy między Polską i Francją mówił już w styczniu minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Przekonywał wówczas, iż nowy traktat będzie stanowił istotny impuls dla stosunków polsko-francuskich, a jego finalizacja nastąpi w najbliższych miesiącach. (PAP)