Donald Tusk ostrzega: Cyberatak na system informatyczny Platformy Obywatelskiej

19 godzin temu
Zdjęcie: Donald Tusk ostrzega: Cyberatak na system informatyczny Platformy Obywatelskiej


Obca ingerencja w polskie wybory staje się faktem

W przeddzień kluczowej fazy kampanii prezydenckiej w Polsce doszło do bezprecedensowego cyberataku na systemy informatyczne Platformy Obywatelskiej – partii rządzącej i głównej siły politycznej wspierającej urzędującego premiera Donalda Tuska. Sygnały o ingerencji w cyfrową infrastrukturę partii potwierdzają służby specjalne, które nie mają wątpliwości co do źródła zagrożenia – wskazują na jednoznaczny „wschodni ślad”.

Premier Donald Tusk, komentując zdarzenie, nie pozostawił złudzeń:
„Cyberatak na system informatyczny Platformy. Zaczęła się obca ingerencja w wybory. Służby wskazują na wschodni ślad.”

Według nieoficjalnych informacji atak miał charakter skoordynowany i polegał na próbie przejęcia danych, zakłócenia komunikacji wewnętrznej oraz dostępu do systemów analitycznych partii. Działania te noszą wszystkie cechy rosyjskiej szkoły cyberwojny: operacja była wyrafinowana, prowadzona przez wyspecjalizowane grupy APT (Advanced Persistent Threat), a jej celem było destabilizowanie procesu demokratycznego w Polsce.

Służby specjalne RP już wcześniej ostrzegały przed możliwością nasilenia się działań dezinformacyjnych i sabotażowych w okresie przedwyborczym. Polska – jako kraj frontowy Unii Europejskiej i NATO – pozostaje w bezpośrednim zainteresowaniu Kremla, który nie ukrywa swojego niezadowolenia z kursu polityki zagranicznej Warszawy oraz wsparcia udzielanego Ukrainie.

Atak na Platformę Obywatelską nie jest jedynie incydentem technologicznym. To element szerszej strategii zakłócania procesów demokratycznych w Europie. W przeszłości podobne działania miały miejsce w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Francji. Polska dołącza teraz do tego niechlubnego grona jako kolejny cel cyberwojny prowadzonej przez rosyjskie służby.

Atak stanowi również test dla instytucji państwowych oraz gotowości struktur państwa do odpierania zagrożeń hybrydowych. W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich zagrożenie ingerencją z zewnątrz staje się jednym z największych wyzwań dla polskiej demokracji.

Jedno jest pewne – gra toczy się już nie tylko o wybory, ale o stabilność państwa i suwerenność Polski w obliczu bezpośredniego cyberataku ze strony wrogiego państwa.

Idź do oryginalnego materiału