Donald Trump wkurzył The White Stripes. "Ta maszyna pozywa faszystów"

6 dni temu
Zdjęcie: fot. Fabio Venni from London, UK, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons


Jack i Meg White z zespołu The White Stripes dołączyli do grona muzyków, którzy skrytykowali Donalda Trumpa za bezprawne użycie ich utworu w kampanii. Zespół złożył przeciwko byłemu prezydentowi pozew. Czego się domagają?
Co się stało? Sztab Donalda Trumpa opublikował w mediach społecznościowych nowy spot. Widać na nim, jak były prezydent wsiada do samolotu, a w tle leci "Seven Nation Army" The White Stripes. Zespół uznał, iż ten został wykorzystany bez ich zgody i skierował sprawę do sądu. Ten największy hit tego duetu z 1,7 mld odtworzeń na platformie Spotify i na niezliczonych arenach sportowych.


REKLAMA


Oburzenie zespołu: W złożonym w sądzie federalnym na Manhattanie czytamy, iż zespół sprzeciwia się wykorzystaniu swojego utworu w kampanii Donalda Trumpa, ponieważ jego członkowie Jack i Meg White "kategorycznie sprzeciwiają się polityce i działanom oskarżonego Trumpa, gdy ten był prezydentem, a także tym, które zaproponował na drugą kadencję".


Zobacz wideo Poparcie dla Trumpa stoi w miejscu. To szansa dla Harris i Demokratów


Co na to Trump? Ani kandydat, ani jego sztab nie odnieśli się bezpośrednio do sprawy. W samym pozwie możemy natomiast przeczytać, iż "zignorowali oni wszelkie próby polubownego rozwiązania sprawy". Sytuację skomentował natomiast jeden z pozywających. Jack White zamieścił na swoim profilu na Instagramie zdjęcie pierwszej strony pozwu z podpisem "Ta maszyna pozywa faszystów", nawiązując tym samym do napisu, jaki Woody Guthrie nosił na swojej gitarze ("Ta maszyna zabija faszystów").


Fala pozwów przeciwko Trumpowi: The White Stripes to nie pierwszy zespół, który sprzeciwił wykorzystaniu swoich utworów przez sztab Donalda Trumpa. Pod koniec sierpnia oświadczenie w tej sprawie wydał zespół ABBA, który zażądał usunięcia materiałów kampanijnych zawierających ich piosenki. Podobna sytuacja miała miejsce podczas kampanii w 2020 roku. Wówczas przeciwko wykorzystaniu swoich utworów opowiedzieli się przedstawiciele i prawnicy takich muzyków jak: John Fogerty, Phil Collins, Bruce Springsteen, Leonard Cohen czy Tom Petty.
Więcej na temat kampanii w USA dowiesz się z cotygodniowego podsumowania "Co to będzie w Ameryce" autorstwa Marty Nowak i Miłosza Wiatrowskiego-Bujacza, które znajdziesz pod tym linkiem.Źródła: Assosciated Press, Instagram, CNN
Idź do oryginalnego materiału