Dodatek węglowy w 2024 r. – komu przysługuje?

enerad.pl 1 miesiąc temu

Co to jest dodatek węglowy?

Dodatek węglowy to forma wsparcia finansowego udzielana gospodarstwom domowym na zakup węgla. Jest to świadczenie mające na celu zmniejszenie obciążenia finansowego związanego z rosnącymi kosztami opału, szczególnie w okresie grzewczym.

Dodatek węglowy wprowadziły przepisy ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 roku o dodatku węglowym, w odpowiedzi na drastyczne wzrosty cen węgla wywołane wojną w Ukrainie.

Wysokość dodatku węglowego

Kwotę dodatku węglowego rząd ustalił na 3.000 zł. Co istotne, środki można było przeznaczyć na dowolny cel, nie tylko na zakup paliwa.

Komu przysługuje dofinansowanie do węgla?

Dofinansowanie do węgla przysługuje gospodarstwom domowym, które wykorzystują węgiel jako główne źródło ogrzewania. Warunkiem jego otrzymania jest zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wśród źródeł ciepła objętych wsparciem należy wymienić m.in.:

  • kocioł na paliwo stałe;
  • kominek;
  • kozę;
  • piec kaflowy na paliwo stałe;
  • ogrzewacz powietrza;
  • piecokuchnię;
  • kuchnię węglową;
  • trzon kuchenny.

Udział węgla kamiennego w paliwach wykorzystywanych w powyższych źródłach energii nie może być mniejszy niż 85%.

Co więcej, gospodarstwom wieloosobowym przysługuje jedynie jeden dodatek. jeżeli więcej niż jedna osoba złoży stosowny wniosek, środki zostaną wypłacane pierwszemu wnioskodawcy.

Komu nie przysługuje dodatek węglowy?

Świadczenie nie przysługuje gospodarstwom domowym, które skorzystały z pomocy przewidzianej w ustawie z dnia 23 czerwca 2022 r. dotyczącej specjalnych rozwiązań ochronnych dla odbiorców wybranych paliw stałych, co obejmuje zakup węgla po cenie 996,60 zł brutto za tonę.

Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego można złożyć na kilka sposobów:

  1. Za pomocą środków komunikacji elektronicznej: Wnioski można składać poprzez platformę ePUAP. Wymagane jest opatrzenie wniosku kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnienie dzięki profilu zaufanego.
  2. Osobiście: Wnioski w formie papierowej można składać w Miejskim lub Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej adekwatnym dla naszego miejsca zamieszkania.
  3. Za pośrednictwem operatora pocztowego: Wniosek można wysłać pocztą na adres Ośrodka Pomocy Społecznej.

Wzór wniosku o dodatek węglowy możecie pobrać poniżej:

Do złożenia wniosku będziemy potrzebować imienia, nazwiska, numeru PESEL, numeru dowodu osobistego oraz numeru konta bankowego wnioskodawcy. Oprócz tego niezbędne mogą być dane osobowe i numery PESEL pozostałych członków gospodarstwa domowego.

Szczegółową instrukcję wypełniania wniosku o dofinansowanie opracowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Czy dodatek węglowy obowiązuje w 2024 roku?

Na rok 2024 nie przewidziano kontynuacji dodatku węglowego. Wprowadzony w 2022 roku jako jednorazowe wsparcie dla gospodarstw domowych korzystających z węgla do ogrzewania, dodatek ten nie będzie przyznawany w tym roku. Decyzja ta wynika z ustabilizowania się sytuacji na rynku węgla, co zmniejszyło potrzebę dodatkowego wsparcia.

Idź do oryginalnego materiału