Dobry Start w 2024 roku. Termin, by otrzymać 300 złotych, jest już tuż, tuż. Zostały tylko dwa dni!

2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl


Kiedy rodzice mogą już zacząć składać wnioski o przyznanie świadczenia 300 plus na wyprawkę szkolną? Wbrew pozorom już całkiem niedługo, bo za dwa dni. A ile konkretnie rodzice mają czasu w dopełnienie formalności? Zobaczcie sami tegoroczny harmonogram Dobrego Startu.
Wprawdzie właśnie zaczęły się wakacje, ale już teraz wiele osób zaczyna myśleć o nowym roku szkolnym i co za tym idzie, wyprawce dla pociech i związanymi z tym wydatkami. W ich obniżeniu pomoże nieco rządowy program Dobry Start, w którego ramach każdy uczeń może otrzymać 300 złotych właśnie na zakup wyprawki szkolnej. A gdzie i jak należy złożyć wniosek? I kto konkretnie może skorzystać z tego wsparcia? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.
REKLAMA


Zobacz wideo Dni wolne w roku szkolnym 2024/25. Czeka nas rekord. 17 dni laby w grudniu


Dobry Start w 2024 roku. Nowy nabór wniosków o 300 plus jest już tuż - tuż
W 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) uruchomi nowy nabór wniosków o przyznanie 300 plus na wyprawkę szkolną w poniedziałek, 1 lipca, a potrwa on do soboty, 30 listopada. Po tym terminie wnioski nie będą już rozpatrywane, poza jednym wyjątkiem - gdy dziecko po dniu 30 listopada 2024 r. otrzyma orzeczenie o niepełnosprawności. Wówczas można dopełnić formalności również po terminie. A jak można złożyć wnioski o przyznanie 300 plus? w tej chwili wyłącznie drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:


Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
portal Emp@tia.
bankowość elektroniczna,
aplikacja mZUS.


Dobry Start w 2024 roku. To świadczenie przysługuje tylko uczniom
Ze świadczenia 300 plus wypłacanego w ramach programu Dobry Start mogą skorzystać tylko uczniowie w wieku od siedmiu do 20 lat (24 w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności). Niestety wsparcie nie przysługuje młodszym dzieciom, m.in. sześciolatkom uczęszczającym do zerówek, jak i studentom, choćby jeżeli spełniają kryterium wieku. Wszystko przez to, iż zerówki (w tym szkolne) oraz szkoły wyższe nie są szkołami w rozumieniu polskiego prawa. Za to 300 plus mogą otrzymać dorośli uczniowie takich placówek jak:


szkoły artystyczne, w których jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki,
młodzieżowe ośrodki socjoterapii,
specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze,
specjalne ośrodki wychowawcze,
ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze.


Trzeba jednak pamiętać, iż od roku szkolnego 2025/2026 otrzymanie 300 plus będzie powiązane z realizacją obowiązku szkolnego w polskich placówkach.
Idź do oryginalnego materiału