Do Sądu trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu ministrowi sprawiedliwości w związku defraudacją środków publicznych

1 tydzień temu

Wrocławska prokuratura poinformowała o postawieniu zarzutów byłemu wiceministrowi sprawiedliwości, Bartłomiejowi Ciążyńskiemu, dotyczących nieuprawnionego korzystania ze służbowego samochodu do celów prywatnych. Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego dla Wrocławia Fabrycznej, co oznacza początek procesu sądowego w tej sprawie. Oto szczegóły dotyczące zarzutów oraz kontekstu wydarzeń.

Zarzuty wobec Bartłomieja Ciążyńskiego

Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu oskarżyła Ciążyńskiego o przekroczenie uprawnień przez korzystanie ze służbowego samochodu do celów prywatnych w okresie od 2 czerwca 2024 r. do 28 lipca 2024 r., gdy był on funkcjonariuszem państwowym zatrudnionym w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii (PORT) wchodzącym w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Według aktu oskarżenia, Ciążyński miał użyć służbowej karty flotowej do prywatnych celów, w tym co najmniej ośmiokrotnie tankował służbowe auto i dokonał zakupu płynu do spryskiwaczy. Prokuratura szacuje, iż straty instytucji wyniosły ponad 4,6 tys. złotych. Były wiceminister nie przyznaje się do zarzucanych czynów, a grozi mu kara od roku do 10 lat więzienia.

Historia sprawy

Bartłomiej Ciążyński, zanim objął stanowisko wiceministra sprawiedliwości w lipcu 2024 r., był m.in. wiceprezydentem Wrocławia, radnym miejskim oraz liderem klubu Lewicy. Już w sierpniu 2024 r. złożył dymisję z funkcji w Ministerstwie Sprawiedliwości, krótko po publikacjach medialnych, które ujawniły, iż wykorzystał służbowe auto podczas prywatnych wakacji w Słowenii. Portal wp.pl informował wtedy, iż Ciążyński dwukrotnie zatankował pojazd służbową kartą flotową.

Członek Lewicy tłumaczył się wówczas niewiedzaą o zakazie takiego postępowania. Przyznał, iż zwrócił instytucji wydane środki i przeprosił za swoje zachowanie. „Nie miałem wiedzy, iż nie mogę tak uczynić” – tłumaczył.

Stanowisko Ciążyńskiego

Pod koniec listopada 2024 r., już po postawieniu zarzutów, Bartłomiej Ciążyński opublikował oświadczenie na platformie X (dawniej Twitter):

„Będę bronić się przed oskarżeniami oraz bronić swojego dorobku zawodowego, społecznego i politycznego. Jestem bowiem niewinny, a jedyne, czego się dopuściłem – za co już przeprosiłem i za co poniosłem daleko idące konsekwencje – to błędne wykorzystanie mienia pracodawcy”.

W swoim oświadczeniu Ciążyński poprosił media o publikację jego pełnego imienia i nazwiska oraz wizerunku, podkreślając, iż nie ma nic do ukrycia.

Znaczenie sprawy

Sprawa Bartłomieja Ciążyńskiego zwraca uwagę na kwestię odpowiedzialności funkcjonariuszy państwowych za korzystanie z powierzonego im mienia publicznego. Niezależnie od wyniku procesu, przypadek ten może stać się przestrogą dla innych przedstawicieli administracji publicznej.

Zarzuty, jakie postawiono Ciążyńskiemu, będą rozpatrywane w kontekście art. 231 Kodeksu karnego, dotyczącego przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, oraz potencjalnego naruszenia zasad gospodarowania mieniem publicznym. Proces sądowy, który się rozpocznie, może ujawnić dodatkowe szczegóły, istotne z perspektywy opinii publicznej.

Podsumowanie

Choć Bartłomiej Ciążyński twierdzi, iż jest niewinny, postawione mu zarzuty mogą mieć poważne konsekwencje prawne i wizerunkowe. Sprawa ta przypomina o konieczności zachowania najwyższych standardów etycznych przez osoby piastujące funkcje publiczne. Przebieg procesu sądowego będzie najważniejszy dla oceny zasadności zarzutów oraz przyszłej kariery politycznej Ciążyńskiego.

Read more:
Do Sądu trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu ministrowi sprawiedliwości w związku defraudacją środków publicznych

Idź do oryginalnego materiału