Do kiedy trzeba wymienić piec? Sprawdź terminy

enerad.pl 5 miesięcy temu

Do kiedy trzeba wymienić piec bezklasowy? Terminy dla poszczególnych województw

Odpowiedź na pytanie, do kiedy należy wymienić piec bezklasowy, zależy od przyjętych przez Sejmiki Województw tzw. uchwał antysmogowych. To one wskazują ostateczną datę wymiany tzw. kopciucha na ekologiczną alternatywę.

Województwo Termin
Dolnośląskie 1 lipca 2024
Kujawsko-Pomorskie 1 stycznia 2024
Lubelskie 31 grudnia 2023
Lubuskie 1 stycznia 2023
Łódzkie 1 stycznia 2023
Małopolskie 1 maja 2024
Mazowieckie 1 stycznia 2023
Opolskie 1 stycznia 2030
Podkarpackie 1 stycznia 2026
Pomorskie 1 września 2024
Śląskie 31 grudnia 2023
Świętokrzyskie 1 lipca 2023
Wielkopolskie 1 stycznia 2024
Zachodniopomorskie 1 stycznia 2024

Co to są uchwały antysmogowe?

Uchwały antysmogowe to akty prawne określające zasady funkcjonowania samodzielnych źródeł ciepła. Wprowadzają zakaz użytkowania pozaklasowych kotłów na paliwa stałe (o klasie niższej niż 3, 4,czy 5, albo też wprowadzają obowiązek użycia wyłącznie urządzeń grzewczych z certyfikatem ekoprojektu – ecodesign), określając okres przejściowy na dostosowanie się do tej regulacji.

Uwaga! Do 2024 roku obowiązku wymiany kopciuchów wciąż nie wprowadziło województwo warmińsko-mazurskie oraz podlaskie.

Źródło: VOSTI, na podstawie danych z czystepowietrze.gov

Do kiedy należy wymienić piec 3 i 4 klasy?

W Polsce terminy wymiany pieców 3 klasy różnią się w zależności od województwa. Poniżej znajduje się tabela podsumowująca terminy wymiany pieców 3 klasy dla poszczególnych regionów.

Województwo Termin wymiany pieców 3 klasy
Dolnośląskie 1 lipca 2028
Kujawsko-Pomorskie 1 stycznia 2028
Lubelskie 31 grudnia 2026
Lubuskie 1 stycznia 2023
Łódzkie 1 stycznia 2027
Małopolskie 31 grudnia 2026
Mazowieckie 1 stycznia 2028
Opolskie 1 stycznia 2032
Podkarpackie 1 stycznia 2028
Pomorskie 1 września 2026
Śląskie 1 stycznia 2028
Świętokrzyskie 1 lipca 2026
Wielkopolskie 1 stycznia 2028
Zachodniopomorskie 1 stycznia 2028

Do kiedy trzeba wymienić piec 5 klasy?

Co do zasady z pieców 5 klasy można korzystać bezterminowo, gdyż spełniają one aktualne normy związane z efektywnością energetyczną oraz jakością spalin. Innymi słowy, pieca 5 klasy nie będziecie musieli wymienić aż do momentu jego naturalnego zużycia.

Jednak ze względu na unijne przepisy klimatyczne, nie można wykluczyć, iż piece 5 klasy na paliwa kopalne (w szczególności – na węgiel) będzie trzeba wymienić nieco wcześniej. Zgodnie z dyrektywą EPBD (Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków), do 2040 roku państwa Unii Europejskiej powinny zadbać o dekarbonizację systemów grzewczych oraz stopniowe wycofywanie paliw kopalnych z sektora ogrzewania i chłodzenia. Punktem odniesienia dla tych celów ma być 2040 rok. Warto przy tym podkreślić, iż nie jest to data w żaden sposób wiążąca, która miałaby np. wymusić wymianę pieców 5 klasy.

Terminy wymiany pieca na wsi

Terminy wymiany pieca na wsi są bezpośrednio związane z terminami wymiany kotłów grzewczych, określonych w uchwałach antysmogowych, dla poszczególnych województw. Zatem, odpowiedź na pytanie do kiedy należy wymienić, piec na wsi zależy od lokalizacji oraz klasy energetycznej urządzenia.

  • Piece pozaklasowe (bezklasowe) – Piece te mają najniższe standardy emisyjne i muszą być wymienione najszybciej. W wielu województwach termin na ich wymianę minął z końcem 2023 roku, zaś najwięcej czasu mają mieszkańcy województwa podkarpackiego (do 01.01.2026 roku).
  • Piece klasy 3 i 4 – Urządzenia te mają nieco wyższe standardy emisyjne niż piece pozaklasowe, ale wciąż nie spełniają najnowszych norm. Termin ich wymiany zwykle przypada na lata 2026-2028.
  • Piece klasy 5 – Są to piece, które spełniają aktualne normy emisyjne, dlatego ich wymiana nie jest w tej chwili wymagana. Jednakże w przyszłości mogą pojawić się nowe regulacje, które będą wymagały ich wymiany na bardziej ekologiczne rozwiązania, takie jak pompy ciepła czy kotły gazowe współpracujące z OZE.

Dofinansowania dostępne przy wymianie pieca

Wymiana pieca na bardziej ekologiczne rozwiązanie może wiązać się z istotnymi kosztami, jednak w Polsce dostępne są liczne programy dofinansowań, które mogą znacząco obniżyć wydatki związane z tą inwestycją. Jednym z najpopularniejszych programów jest „Czyste Powietrze”, który oferuje dofinansowanie na wymianę starych pieców oraz termomodernizację budynków. Program ten skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych. Dla mieszkańców budynków wielorodzinnych przewidziano program „Ciepła mieszkanie”, który obejmuje szeroki zakres przedsięwzięć z zakresu efektywności energetycznej.

Oprócz tego, wiele województw, miast i gmin prowadzi własne programy wsparcia, często uzupełniające ogólnopolskie inicjatywy.

Więcej informacji na temat aktualnych programów wsparcia wymiany pieca w Polsce znajdziecie na stronie: Dofinansowania do wymiany pieca.

Idź do oryginalnego materiału