Do 2030 Europa zyska 128 GW baterii. Nowe dane z EMMES 9.0

enerad.pl 1 dzień temu

Magazynowanie energii w Europie osiąga nowe szczyty

Z dziewiątego wydania raportu European Market Monitor on Energy Storage (EMMES) wynika, iż 2024 rok był rekordowy pod względem wdrożeń w sektorze magazynowania energii. Według danych opublikowanych przez European Association for Storage of Energy (EASE) oraz LCP Delta, całkowita zainstalowana moc w Europie osiągnęła 89 GW.

Wśród technologii dominowały elektrownie szczytowo-pompowe (PHS), które odpowiadały za 53 GW. Elektrochemiczne magazyny energii osiągnęły poziom 35 GW, z dużym udziałem instalacji w gospodarstwach domowych i sektorze przemysłowym.

EMMES 9.0 to nie tylko raport, ale także interaktywna baza danych, która śledzi ponad 3000 projektów magazynowania energii w 27 europejskich krajach. Informacje są aktualizowane na bieżąco i dostępne w ramach narzędzia StoreTrack, które zawiera prognozy do 2030 roku. Obecna edycja zawiera zaktualizowane dane dla magazynów bateryjnych, termicznych i pompowych.

Silny wzrost segmentu front-of-the-meter

Rok 2024 przyniósł 60% wzrost mocy i aż 280% wzrost pojemności (w MWh) w segmencie front-of-the-meter (FoM). Włoski rynek dodał 1.6 GW nowej mocy dzięki projektom opartym na mechanizmach rynku mocy, z magazynami czterogodzinnymi. Wielka Brytania zainstalowała 1.3 GW/2.5 GWh, choć tempo wzrostu było niższe.

Do 2030 roku przewiduje się dalszy rozwój FoM dzięki spadkom kosztów magazynowania w €/MWh oraz nowym regulacjom, takim jak uruchomienie rynku mocy w Hiszpanii. Szczególne znaczenie w nadchodzących latach będą miały Włochy i Polska.

Rosnąca popularność magazynów w domach i sektorze C&I

Niemcy i Włochy pozostają liderami w zakresie domowych magazynów bateryjnych. Niemcy w 2024 roku zainstalowały ponad 510 tys., nowych jednostek, mimo 10-procentowego spadku rok do roku. Rosnąca elektryfikacja domów i transportu, spadające ceny technologii oraz większa niestabilność cen energii mają napędzać ten segment w najbliższych latach.

Segment komercyjno-przemysłowy (C&I) magazynów bateryjnych zwiększył się o 28% w 2024 roku. Pomimo trudności na rynku fotowoltaiki w Hiszpanii, Francji i Włoszech, które wpłynęły na sprzedaż baterii do optymalizacji PV, sektor C&I pozostaje na ścieżce wzrostu. Niemcy pozostają liderem wdrożeń w tej kategorii.

Polityka i regulacje jako najważniejsze wsparcie

Nowe inicjatywy UE, takie jak Clean Industrial Deal i reforma rynku energii elektrycznej, mają wzmocnić fundamenty rynkowe dla C&I. W całej Europie oczekiwane są dodatkowe przychody dla operatorów magazynów, a polityczne wsparcie powinno przyczynić się do dalszych inwestycji.

Prognozy na 2030 rok: dodatkowe 128 GW elektrochemicznych magazynów

Historyczne i prognozowane instalacje magazynów energii w Europie; Źródło: EASE, LCP Delta

Zgodnie z raportem, do 2030 roku w Europie ma zostać dodanych kolejne 128 GW mocy i 300 GWh pojemności elektrochemicznych magazynów energii. Rosnąca współlokacja magazynów z odnawialnymi źródłami energii, innowacyjne modele finansowania oraz dynamiczne taryfy mają odegrać kluczową rolę w realizacji tych planów.

Silvestros Vlachopoulos, Energy Storage Research Manager w LCP Delta, podkreślił:

„Dane z EMMES 9.0 pokazują znaczny wzrost sektora magazynowania energii: rosnące tempo wdrożeń, większe systemy oraz trend współlokacji z OZE. Nowe przepisy dedykowane magazynom mają zapewnić stabilne przychody i obniżyć koszty – perspektywy są bardzo pozytywne.”

Z kolei Jacopo Tosoni, Head of Policy w EASE, podkreślił wpływ polityki na dalszy rozwój sektora.

Źródło: EMMES 9.0 – European Market Monitor on Energy Storage, EASE i LCP Delta

Idź do oryginalnego materiału