Dłuższy termin na wnioski o dopłaty bezpośrednie i obszarowe

1 tydzień temu

Przedłużono termin na składanie wniosków dotyczących dopłat bezpośrednich dla rolników. Skąd ta zmiana w decyzji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi?

– Zmiana terminów wynika z danych statystycznych, które pokazują, iż do chwili obecnej złożono zaledwie 39 tysięcy wniosków, a pierwszy termin zakładał zakończenie przyjmowania wniosków już 15 maja. Z wnioskami o dopłaty może wystąpić jeszcze prawie 40 tysięcy rolników, dlatego nasz postulat do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, spotkał się ze zrozumieniem ministra Czesława Siekierskiego i termin został przedłużony do 17 czerwca. To jest termin bezsankcyjny – mówi Piotr Żołądek – dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział w Kielcach.

Jest to rozwiązanie przyjęte w całej Polsce, ponieważ sytuacja w całym kraju wygląda bardzo podobnie, jak w województwie świętokrzyskim.

– jeżeli chodzi o nasze województwo, są powiaty, jak np. powiat skarżyski, gdzie struktura rolnictwa jest mniejsza, ale w powiatach typowo rolniczych, jak sandomierski, kazimierski, buski czy opatowski, gdzie koncentracja gospodarstw rolnych jest dużo większa i zagrożenie kumulacji wniosków jest bardziej prawdopodobne.

Jak tłumaczy szef kieleckiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w tej chwili na wsi trwa bardzo gorący okres związany z pracami rolniczymi, gospodarzom brakuje czasu w załatwianie formalności związanych ze składaniem wniosków, mimo iż w oddziałach pracownicy służą im pomocą.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wyszło naprzeciw potrzebom rolników, bo przecież chodzi o to, aby jak najwięcej rolników skorzystało z dopłat, termin na wnioski przedłużyło. Pomoże to również w płynnym przekazywaniu wniosków i zapobiegnie kumulacji w procedurze i nie doprowadzi do sytuacji, iż w biurach obsługa wniosków będzie sprawna. Wydłużenie terminu pomoże rolnikom, a nam ułatwi życie – mówi Piotr Żołądek.

– w tej chwili wzmacniamy kampanię informacyjną i bardzo prosimy rolników, aby mimo dłuższego terminu, nie zwlekali ze składaniem wniosków. Chcę także zaznaczyć, iż zmiana terminu przyjmowania wniosków nie wpłynie na termin wypłat, ponieważ jest on terminem ustawowym, wynikającym wprost z przepisów unijnych i wyznaczony jest na 30 czerwca – wyjaśnia dyrektor.





Idź do oryginalnego materiału