Co z niedzielami handlowymi? Decyzja o Wigilii da nam w kość
Nowe przepisy sprawiły, iż 24 grudnia tego roku będzie dniem wolnym od pracy, co oznacza, iż zamknięte będą także sklepy. To zmieniło grafik niedzieli handlowych. Polacy nie zrobią zakupów w święto ani w lutym, ani w marcu. A potem? Trzeba znać rozpiskę, bo dni handlowych nie będzie za wiele.
Przypomnijmy, iż przed zmianą przepisów w Wigilię można było robić zakupy do godziny 14:00. Teraz sklepy będą zamknięte całą dobę, a poza tym ustawodawca wprowadził nowe rozwiązanie – w grudniu sklepy będą otwarte przez trzy niedziele przed świętami Bożego Narodzenia.
Co więcej, zgodnie z nowymi przepisami żadna osoba zatrudniona w sektorze handlowym nie może pracować więcej niż dwie niedziele w ostatnim miesiącu roku. Taka zmiana ma zapewnić równowagę między potrzebami konsumentów a prawami pracowników.
Warto jednak wiedzieć, iż chociaż nowe przepisy weszły w życie to do Wigilii niejedno może się zmienić. Prezydent Andrzej Duda skierował część ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Kontrowersyjnym zapisem jest szczególnie wprowadzenie trzeciej niedzieli handlowej w grudniu.
Kiedy będzie niedziela handlowa?
Na ten temat wypowiedziała się także Solidarność. Związkowcy popierają wolną Wigilię, ale są przeciwni zwiększeniu liczby niedziel pracujących w grudniu. Ich głównym argumentem w tej sprawie jest nierówne traktowanie pracowników różnych sektorów gospodarki.
Jak już pisaliśmy w naTemat, tym samym w 2025 roku na terenie Polski zaplanowane zostały tylko osiem niedzieli handlowych, z czego aż trzy przypadają w grudniu.
13 kwietnia,
27 kwietnia,
29 czerwca,
31 sierpnia,
7 grudnia,
14 grudnia,
21 grudnia.