"Dla ciebie Polsko i twojej chwały" — kolejny Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich

1 rok temu

17 grudnia w Przemyślu odbył się kolejny Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Młodzież Wszechpolską we współpracy z Fundacją Wczoraj i Jutro oraz Stowarzyszeniem Przemyskie Serca.

Uczestnicy Marszu wzięli udział w Mszy Św. odprawionej w kościele oo. franciszkanów w Przemyślu. Po zakończeniu Eucharystii wyruszyli o 15:30 z placu Niepodległości. W wydarzeniu brało udział około 80 osób, w tym wielu członków Młodzieży Wszechpolskiej oraz kibiców. Patronat medialny nad Marszem objął m.in. portal Narodowcy.net.

fot. Patriotyczne Podkarpacie

Upamiętnienie bohaterów walki o polskość Przemyśla i Lwowa odbyło się w blasku pochodni. Nad zgromadzeniem powiewały biało-czerwone flagi i sztandary ze Szczerbcem — symbolem polskiego nacjonalizmu. Na przedzie pochodu niesiono baner „Dla ciebie Polsko i twojej chwały”. Na końcu zgromadzenia przy rozbłyskach pirotechniki rozwinięto również baner z wizerunkami Orląt i napisem „Chwała obrońcom polskich ziem” na złotej wstędze.

fot. Patriotyczne Podkarpacie

Wśród banerów pojawił się także wywieszony na trasie Marszu „Przemyśl zawsze polski”, został przygotowany przez lokalnych kibiców. Podczas zgromadzenia wznoszono okrzyki: „Cześć i chwała bohaterom!”, „Dumne Orlęta dziś Polska o was pamięta!”, „Bóg honor i Ojczyzna!”

fot. Patriotyczne Podkarpacie

Marsz zakończył się pod Pomnikiem Orląt Przemyskich przemowami Prezesa Młodzieży Wszechpolskiej, Prezesa koła rzeszowskiego Młodzieży Wszechpolskiej, oraz profesora Andrzeja Zapałowskiego. Zanim, jednak odbyły się przemowy i pokazano ostatnią marszową oprawę, uczestnicy złożyli kwiaty pod stojącym na trasie Pomnikiem Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia.

Pamięć o bohaterstwie Orląt

W zbiorowej pamięci historycznej Polaków najbardziej zapisały się Orlęta Lwowskie, jednakże w innych miejscach Polacy także musieli toczyć boje z Ukraińcami o przynależność miast, w których mieszkali. Tak było również w Przemyślu. Przemyśl został ostatecznie zajęty przez Polaków w drugiej połowie listopada 1918 roku, jednakże nie był to koniec zmagań polsko-ukraińskich o miasto. Gdy polskie oddziały (w tym żołnierze z Przemyśla) zajęły Lwów, dowództwo Ukraińskiej Armii Halickiej postanowiło odciąć ich od reszty Polski. Aby osiągnąć swój cel, Ukraińcy zaatakowali Przemyśl.

Początkiem grudnia artyleria ukraińska mogła ostrzeliwać centrum Przemyśla. Dzięki ofiarności polskiej młodzieży udało się obronić miasto. 13 grudnia 1918 odbyła się bitwa pod Niżankowicami, w której poległo bohatersko wielu młodych ludzi. Tego dnia zginęła m.in. poznańska harcerka Irena Bentschówna, której ciało pohańbili ukraińscy wrogowie.

Po ostatecznym umocnieniu polskiej władzy w Przemyślu, przemyscy harcerze brali udział w urządzaniu plebiscytów na Spiszu i Orawie. Gdy zbliżało się bolszewickie zagrożenie, również stanęli do boju o swoją Ojczyznę. Pomnik Orląt Przemyskich został wzniesiony w 1938 roku. W trakcie wojny, za zgodą niemieckiego okupanta, zniszczyli go ukraińscy szowiniści. W 1994 odsłonięto odbudowany pomnik.

Narodowcy.net

Idź do oryginalnego materiału