Mimo niesprzyjających opadów deszczu tłumy wiernych wzięły udział w Orszaku Trzech Króli w Samsonowie, w gminie Zagnańsk. Poza trzema orszakami królewskimi do ruin huty „Józef” w Samsonowie przybył także orszak Bożej Rodziny.
Wydarzeniu każdego roku towarzyszy także anioł dobroci, w którego wcieliła się Renata Janik. Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego podkreśla, iż dla chrześcijan to ważne duchowe wydarzenie. – Cieszę się, iż mam ten zaszczyt uczestniczyć w tym wydarzeniu kulturalno-religijnym w mojej rodzinnej gminie. To wydarzenie, które jednoczy całe rodziny od dzieci, rodziców, po dziadków. Cieszę się, iż w orszaku bierze udział tak dużo osób, nie tylko mieszkańców gminy Zagnańsk – ocenia.
W tym roku w role mędrców w Samsonowie wcielili się starosta kielecki Mirosław Gębski jako Kacper, dyrektor Technikum Leśnego w Zagnańsku Jacek Wolski jako Melchior oraz wójt Zagnańska Wojciech Ślefarski jako Baltazar. Samorządowiec podkreśla, iż orszak jest organizowany już po raz siódmy. Wydarzenie jest możliwe dzięki zaangażowaniu i aktywności m.in. młodzieży szkolnej, rodziców i strażaków. – Dzięki temu możemy razem przeżywać te wspaniałe chwile i wspólne spędzać czas. Z roku na rok nasz orszak cieszy się coraz większą popularnością – dodaje.
Starosta kielecki Mirosław Gębski, podkreśla, iż król Kacper niesie małemu Jezusowi w darze złoto, jako symbol władzy i wiary. – Dziś mamy bardzo istotny dzień i niezwykle ważne święto dla Kościoła Katolickiego. Przekaz płynący z tego święta dotyczy także ludzi młodych, aby trwali w swoje wierze i nie odwracali się od Boga – dodaje.
W Orszaku w Samsonowie wzięła udział m.in. pani Agnieszka, która podkreśla, iż poza integracją lokalnej społeczności, to także wyraz przywiązania do wiary i tradycji. – Jesteśmy tutaj po to, aby pokazać naszą wiarę, iż wierzymy i kochamy pana Jezusa i cieszymy się z jego narodzin. W przygotowania orszaku zaangażowani są wszyscy, cała nasza społeczność – podkreśla.
Zwieńczeniem Orszaku Trzech Króli w Samsonowie było wspólne kolędowanie z Markiem Buckim. Na trasie przemarszu uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać widowiska jasełkowe, wśród nich m.in. : Atak diabłów, Wyjście Maryi Brzemiennej, Olśnienie Mędrców oraz scenki: Pasterze, Dwór Heroda, Gospoda, czy Walka dobra ze złem.