Decyzja Tuska spodobała się Polakom. Skala poparcia dla premiera zaskakuje

6 godzin temu
Nawet jeżeli ktoś podejrzewał, iż krok premiera będzie dobrze oceniany, to trudno było się spodziewać aż takich wyników. Wprowadzenie kontroli na granicach spotkało się z niebywale pozytywnym przyjęciem ze strony społeczeństwa. Popiera je trzy czwarte Polaków, jedynie co dziesiąty jest przeciw.


Premier Tusk ogłosił, iż od poniedziałku 7 lipca na granice z Litwą i Niemcami wracają kontrole graniczne. Zauważył, iż Niemcy odsyłają nam migrantów, którzy dostali się do się do nich przez Polskę. Coraz więcej ludzi odsyłają z powrotem Litwini. Okazuje się, iż trzy czwarte Polaków dobrze ocenia tę decyzję.

Polacy za kontrolami


W sondażu przeprowadzonym przez agencję SW Research na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytano Polaków, czy popierają przywrócenie kontroli na granicach z Niemcami i Litwą. Niemal trzy czwarte respondentów (74,9 proc.) pozytywnie ocenia decyzję premiera Tuska. Negatywnie odniosło się do niej 10,9 proc. ankietowanych, natomiast 14,2 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Przywrócenie kontroli granicznych cieszy się największym poparciem wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz respondentów o dochodach mieszczących się w przedziale 3001–7000 zł netto. Decyzja premiera zyskała uznanie ok. 80 proc. mieszkańców miast od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców.

Tusk na początku tygodnia mówił, iż temat granicy kilkukrotnie był poruszany podczas rozmów z kanclerzem Niemiec: – Mówiłem mu, iż cierpliwość Polski w tej sprawie się wyczerpuje. Szczególnie po zmianie praktyk, które utrudniają ustalenie, czy osoby zawracane do Polski faktycznie powinny tu trafić – opowiadał premier.

Tak mają wyglądać kontrole


Znamy szczegóły dotyczące przywrócenia kontroli na polskich granicach. Jak informuje Straż Graniczna, pod szczególny nadzór trafi 16 przejść granicznych z Niemcami i dwa przejścia z Litwą. W kilkudziesięciu innych miejscach będą prowadzone wyrywkowe kontrole.

Komendant główny SG gen. dyw. Robert Bagan poinformował, iż na granicy z Niemcami wytypowano 52 miejsca prowadzenia kontroli granicznej. W 16 z nich będą prowadzone kontrole stałe. Z kolei na granicy z Litwą wytypowano 13 miejsc, w tym dwa stałe.

Generał Bagan mówił, iż kontrole będą realizowane na przejściach drogowych, kolejowych, pieszych (i rowerowych) oraz rzecznych. W 16 miejscach na granicy z Niemcami staną kontenery i tzw. schengen-busy. Takie instalacje pojawią się też na dwóch przejściach z Litwą.

W pozostałych miejscach kontrole mają być wyrywkowe. W nich strażnikom mogą pomagać żołnierze WOT i Żandarmeria Wojskowa.

Idź do oryginalnego materiału