Dzisiaj w Sejmie miałam przyjemność poprowadzić i współorganizować z Fundacją Heinricha Bölla, Koalicją Żywa Ziemia i Polskim Klubem Ekologicznym debatę pt. "Pestycydy w polskim rolnictwie. Fakty, problemy i propozycje rozwiązań", w trakcie której zaprezentowany został „Atlas Pestycydów”.
W debacie na ten jakże istotny temat udział wzięło szerokie grono ekspertów, rolników, przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytutów naukowych oraz organów państwowych. Merytorycznym wstępem był wykład Doroty Metery – ekspertki Koalicja Żywa Ziemia ds. rolnictwa ekologicznego oraz dr. Artura Miszczaka - kierownika Zakładu Badania Bezpieczeństwa Żywności w Instytucie Ogrodnictwa PIB, współautorów polskiej edycji „Atlasu Pestycydów”
Rozmawialiśmy o aktualnych danych statystycznych dotyczących wykorzystywania pestycydów w polskim rolnictwie. Mówiliśmy o ich skutkach na zdrowie ludzi oraz na środowisko przyrodnicze. Debatowaliśmy też nad tym, jakie działania możemy podjąć w celu wprowadzenia zmian, które pozwolą na ograniczenie ich stosowania.
Nasza dzisiejsza dyskusja trwała blisko 3 godziny, przekraczając czas na nią przewidziany o połowę, co pokazuje, jak ważnym tematem są pestycydy w polskim rolnictwie. Uczestnicy dyskusji nie zawsze się ze sobą zgadzali, choć po raz kolejny w wielu momentach mogliśmy dostrzec, iż przysłowiowych ekologów i rolników więcej łączy niż dzieli.
Bardzo się cieszę, iż w debacie udział wzięły wszystkie zainteresowane tematyką strony! Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które uczestniczyły w debacie oraz za merytoryczną dyskusję. Cieszę się, iż po raz kolejny w polskim Sejmie odbyła się ważna i merytoryczna debata w kluczowych dla nas sprawach!
Osobiście deklaruję, iż to nie koniec moich starań w temacie walki o to, aby na nasze stoły trafiała zdrowa i ekologiczna żywność. Dzisiejsza debata jest jedną z wielu, które są jeszcze przed nami w takich tematach, jak zielone zamówienia publiczne, które pozwolą na dostarczanie ekologicznej żywności do szkół i szpitali