Czym palić w kominku? Praktyczny poradnik

11 miesięcy temu

Sezonowane drewno, brykiet lub pellet – to najczęstsze paliwa, jakie trafiają w zimne dni do palenisk kominków. Jednak surowców opałowych, które można bezpiecznie spalać w kominkach, jest więcej. Czy w kominku można palić węglem? Jakiego paliwa nie wolno używać do rozpalania kominka? Dowiedz się więcej z naszego praktycznego poradnika.

Czy w kominku można palić węglem?

Jeżeli kominka używasz od niedawna, możesz zastanawiać się, czym palić w piecu i czy w kominku można palić węglem. Na niejednym forum internetowym o kominkach można przeczytać, iż palenie węglem jest niedopuszczalne. Czy faktycznie tak jest? Okazuje się, iż takie stwierdzenie jest zbyt ogólne. Palenie węglem kamiennym w kominku jest możliwe, ale nie zawsze.

Po pierwsze, wkład kominkowy musi być dostosowany do używania w nim węgla. Dlaczego? Bo na skutek spalania węgla wytwarza się o wiele wyższa temperatura niż podczas spalania drewna. To z kolei pociąga za sobą konieczność wykonania poszczególnych elementów kominka (np. szyby i wnętrza komory spalania) z trwałych, odpornych na wysoką temperaturę materiałów.

Po drugie, nie można spalać każdego węgla – dozwolone jest palenie węglem kamiennym w kominku, o ile taką możliwość dopuszcza producent kominka. Ze względów bezpieczeństwa użytkownikom kominków, którzy chcą palić węglem, rekomendowane jest dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi dołączoną do wkładu kominkowego, a w razie wątpliwości skontaktowanie się z producentem.

Czym najlepiej palić w kominku?

Palenie węglem kamiennym w kominku nie zawsze jest możliwe, pojawia się więc naturalne pytanie: czym można palić w kominku. Podstawowym paliwem jest drewno, jednak nie każde drewno nadaje się do spalania w tym samym stopniu – niektóre gatunki nie są odpowiednie do tego zastosowania. Czym palić w kominku? Oto kilka przykładów tego, jakie powinno być drewno do kominka:

  • sezonowane (a zatem wysuszone) – minimalny okres sezonowania drewna, które będzie spalane w kominku, wynosi 1 rok, a optymalny 2 lata,
  • pozbawione kory – nie każdy wie, iż kora zawiera dużo substancji smolistych, które będą osadzać się np. na szybie kominka, właśnie dlatego zalecany jest wybór drewna pozbawionego kory,
  • liściaste i najlepiej twarde – do polecanych gatunków należą m.in. grab, jesion i dąb, bo palą się one równomiernie i wytwarzają więcej ciepła,
  • o odpowiedniej wilgotności – choćby po sezonowaniu drewno może wciąż zawierać zbyt dużo wilgoci (powyżej 20 proc.) i stąd też warto zaopatrzyć się wilgotnościomierz,
  • optymalnej długości – proces przygotowania drewna do palenia obejmuje również jego pocięcie czy porąbanie, kawałki nie mogą być zbyt duże, bo inaczej nie zmieszczą się w palenisku.

Pozostaje także pytanie: czym nie można palić w piecu? Wykluczone jest m.in. drewno impregnowane, malowane czy lakierowane – a zatem pokryte różnymi środkami chemicznymi. Podczas spalania takiego drewna dochodzi do uwolnienia substancji szkodliwych dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska. W rezultacie spalenie desek, które pochodzą z wymiany podłogi w salonie, jest złym pomysłem.

Kominek – czym palić, aby koszty były niższe?

Ceny drewna przeznaczonego do palenia w kominku mogą być wysokie, ale to nie wszystko. o ile zdecydujesz się na drewno, musisz jeszcze pamiętać o dodatkowym pomieszczeniu, w którym będzie ono mogło być przechowywane. Drewutnia to kolejny – chociaż jednorazowy – wydatek. Brak takiego obiektu na przydomowym podwórku spowoduje, iż choćby sezonowane i dobrej jakości drewno nie będzie nadawało się do palenia ze względu na zbyt wysoką wilgotność. Wszystkie te aspekty powodują, iż wiele osób zastanawia się, czym najtaniej palić w kominku.

Surowców opałowych stanowiących alternatywę dla drewna jest wiele – szczegółowo przeczytasz o nich poniżej. Jednak bez względu na to, jaki opał wybierzesz, zwróć uwagę na jego aspektów.

  • Wartość opałowa (kaloryczność) – spalając ekogroszek workowany czy drewno, uzyskuje się ciepło. Jednak ilość energii otrzymanej z poszczególnych jednostek opału może być różna. o ile możesz palić w swoim kominku ekogroszkiem, informację o kaloryczności znajdziesz na jego opakowaniu.
  • Jakość – dzięki procesowi sortowania i pakowania ekogroszek jest paliwem wyższej jakości niż węgiel sprzedawany luzem. Worki z ekogroszkiem nie zawierają kamieni czy miału. Pod względem jakości różnić może się też brykiet (torfowy lub drzewny) pochodzący od różnych producentów. Zwróć uwagę, czy kostki brykietu nie napęczniały i czy nie kruszą się w rękach.
  • Sposób palenia – na ilość zużytego paliwa, a zatem na koszt palenia w kominku, wpływ ma również to, w jaki sposób rozpalany jest ogień. Palenie „od góry” jest wydajniejsze i czystsze, niż palenie „od dołu”.

Czym palić w kominku zamiast drewna?

Palenie drewnem w kominku jest popularne – wybór tego paliwa wydaje się naturalny, jednak nie jest to jedyna opcja. Czym palić w kominku zamiast drewna? Możliwości jest kilka. Pierwsza to wspomniany już węgiel kamienny. Niestety, nie jest to rozwiązanie dla wszystkich właściciela kominka – niekiedy palenie węglem wykluczy producent wkładu. o ile firma, która wyprodukowała wkład kominkowy, dopuszcza spalanie w nim węgla, to trzeba wziąć pod uwagę jeszcze wielkość paleniska. Niekiedy węgiel orzech może być zbyt duży, by palić nim w kominku.

Jeżeli przez cały czas zastanawiasz się, czym palić w kominku zamiast drewna, to masz dostępnych kilka opcji.

  • Ekogroszek – o ile zastanawiasz się, czym palić w kominku, a producent dopuszcza spalanie węgla, ekogroszek może być atrakcyjną alternatywą, zwłaszcza z punktu widzenia kosztów – jest on uznawany za najbardziej ekonomiczny opał. To jednak nie wszystkie zalety ekogroszku – ma on wysoką wartość opałową.
  • Brykiet drzewny – to wygodne w składowaniu i przenoszeniu oraz czyste paliwo powstałe w wyniku sprasowania trocin.
  • Brykiet torfowy – z wyglądu jest on ciemniejszy niż brykiet drzewny, i – jak wskazuje nazwa – powstaje on z torfu.
  • Energogroszek torfowy – czym można palić w kominku? Energogroszek torfowy to kolejna propozycja. Jest to substytut drewna i węgla, który charakteryzuje się postacią zbliżoną do ekogroszku wytwarzanego z węgla kamiennego.
  • Pellet – produkuje się go podobnie, jak brykiet. Tym, co go wyróżnia, jest forma – pellet ma postać granulatu, w rezultacie czego jest dużo drobniejszy niż brykiet. Służy on głównie do palenia w kotłach c.o.

Czym palić w kominku zamiast drewna? Lista surowców opałowych jest długa. Dziś drewno nie jest jedynym paliwem – istnieje wiele alternatyw, a niektóre z nich (jak np. ekogroszek) mają dobry stosunek ceny do jakości i ilości wygenerowanego podczas spalania ciepła.

Idź do oryginalnego materiału