Czy w polskie prawo pozwala na legalne rozsypywanie prochów ludzkich

1 rok temu
Zdjęcie: czy-w-polskie-prawo-pozwala-na-legalne-rozsypywanie-prochow-ludzkich


Polskie prawo stanowczo zakazuje rozsypywania prochów ludzkich. Aktualny projekt nowelizacji ustawy dotyczącej cmentarzy i pochówku zmarłych nie przewiduje żadnych zmian w tej kwestii.

Dzień Wszystkich Świętych skłania wielu z nas do odwiedzin cmentarzy, gdzie zostawiamy kwiaty i zapalamy znicze na grobach naszych bliskich. Jeszcze niedawno alternatywny sposób pochówku, taki jak kremacja, był rzadko praktykowany i wymagał specjalnego życzenia osoby przed śmiercią. Jednak w ostatnich latach pochówek ten stał się popularniejszy, a choćby gdy zmarły wyraził życzenie rozsiania swoich prochów w górach, lesie lub na morzu, prawo wciąż zabrania takich działań.

Obecna ustawa o cmentarzach i pochówku zmarłych wyraźnie określa, iż zwłoki można pochować w grobach ziemnych, grobach murowanych, katakumbach lub zatopić w morzu (pod warunkiem, iż statek nie może dotrzeć do lądu w ciągu doby od momentu śmierci na pokładzie). Możliwe jest również pochowanie prochów w kolumbariach, które są zbiorowymi grobowcami, w których urny są przechowywane w niszach.

Miejsca pochówku muszą być wyznaczone na terenach cmentarzy zarządzanych przez gminy zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. Prywatne cmentarze i tzw. „łąki pamięci” do rozsypywania prochów są niedozwolone i nie są już używane.

Chociaż wielu z nas może chcieć spełnić życzenie zmarłej osoby, aby jej prochy znalazły się w określonym miejscu, polskie prawo zabrania takich działań i nakłada kary na osoby, które się tego podejmują. Rozsypywanie prochów w lesie, na górskich szlakach lub w innych miejscach grozi grzywną od 20 zł do 5000 zł lub aresztem od 5 do 30 dni. To także niedozwolone na terenie cmentarza, gdzie dopuszczalny jest tylko pochówek zgodny z przepisami.

Jeśli chodzi o pochówek morski, oznacza to odpowiednio przygotowane zatopienie ciała, a nie rozsypywanie prochów. Przepisy nie pozwalają na wysypanie prochów do jakiegokolwiek zbiornika wodnego.

Aktualna ustawa o cmentarzach i pochówku zmarłych obowiązuje od 1959 roku i zawiera przepisy, które wielu uważa za przestarzałe. Nie przewiduje ona istnienia „łąk pamięci” ani rozsypywania prochów w dowolnych miejscach.

Mimo iż pojawił się projekt nowelizacji ustawy w 2022 roku, który w tej chwili znajduje się w rządowej Komisji Prawniczej, nie przewiduje on żadnych zmian w tym zakresie. Dlatego choćby po planowanych zmianach na początek 2024 roku, organizowanie „łąk pamięci” i rozsypywanie prochów w dowolnych miejscach przez cały czas będzie niezgodne z prawem. Jednak warto zaznaczyć, iż projekt tej nowelizacji nie został jeszcze uchwalony.


Drogi czytelniku przypominamy, iż wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, iż jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

579-636-527

[email protected]

Daniel Głogowski

Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii. Przez lata zyskał reputację rzetelnego dziennikarza. Kontakt z redakcją: [email protected]

Here’s Prawo co dnia,Aktualności z kraju,Wydarzenia dnia,kremacja,lega artis,legaartis,pochówek,porady prawne,prawnik,prochy ludzie,URNA,wszystkich świętych,zwłoki-related post from
Czy w polskie prawo pozwala na legalne rozsypywanie prochów ludzkich:

Idź do oryginalnego materiału