Czy termomodernizacja się opłaca? Badanie opinii Polaków

enerad.pl 3 miesięcy temu

Bariery w przeprowadzaniu termomodernizacji

Główne przeszkody, które powstrzymują właścicieli nieruchomości przed przeprowadzeniem termomodernizacji, to przede wszystkim obawy przed wysokimi kosztami oraz brak pewności, iż inwestycja się opłaci. Badanie, które objęło właścicieli mieszkań i domów, wykazało, iż jedynie co trzeci właściciel nieruchomości słyszał o dyrektywie EPBD. Wprowadzone regulacje mają na celu redukcję zużycia energii w budynkach oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Korzyści z termomodernizacji

Termomodernizacja, choć może wydawać się kosztowna na początku, przynosi wiele korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla portfela właściciela nieruchomości. Przeprowadzone remonty oraz wdrożenie energooszczędnych rozwiązań mogą znacząco obniżyć rachunki za energię. Według ekspertów, modernizacja budynków przy użyciu dostępnych technologii może zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o 60-90% oraz zredukować wydatki na energię choćby o połowę.

Wpływ nowych regulacji na rynek nieruchomości

Nowe regulacje EPBD wprowadzają m.in. klasy energetyczne budynków oraz zeroemisyjność nowych budynków od 2030 roku. Dodatkowo, od 2027-28 roku wprowadzony zostanie system ETS2 w budynkach, co oznacza, iż spalanie węgla czy gazu będzie obciążone opłatą emisyjną. To wszystko ma zachęcać do inwestycji w termomodernizację i przechodzenia na bardziej ekologiczne rozwiązania. Koszty utrzymania nieruchomości wykorzystujących paliwa kopalne wzrosną w najbliższych latach, co może prowadzić do wzrostu cen mieszkań o wysokiej charakterystyce energetycznej i spadku cen budynków nieefektywnych energetycznie.

Świadomość Polaków na temat termomodernizacji

Badanie wykazało, iż 62% respondentów nisko ocenia swoją wiedzę na temat termomodernizacji, choć większość z nich spotkała się już z tym terminem. Brak wiedzy wynika z braku wiarygodnych źródeł informacji. Polacy najczęściej czerpią informacje z internetu (68%) oraz od znajomych (39%). Niemniej jednak, aż 37% badanych nie ma zdania na temat nowych regulacji, a opinie pozostałych są silnie spolaryzowane.

Motywacje do przeprowadzenia termomodernizacji

Wśród osób planujących termomodernizację (33% badanych), dominują właściciele domów o dochodach powyżej 10 tys. zł miesięcznie. Głównymi motywatorami są niższe rachunki za prąd, oszczędności oraz komfort użytkowania. Troska o klimat jest mniej istotna niż względy praktyczne. Ponad połowa respondentów uważa, iż inwestycje wymagają kredytu lub innego dofinansowania, a jako główne źródło finansowania wskazują dotacje oraz programy publiczne.

Potrzeba zwiększenia świadomości

Badanie ING Banku Śląskiego wskazuje na potrzebę zwiększenia świadomości na temat korzyści płynących z termomodernizacji. Niezbędne są systemowe rozwiązania, które pomogą Polakom podjąć decyzję o przeprowadzeniu takich inwestycji. Warto podkreślać zarówno korzyści dla środowiska, jak i długoterminowe oszczędności finansowe. ING Bank Śląski chce wspierać Polaków w finansowaniu inwestycji oraz zwiększać wiedzę na temat dostępnych rozwiązań.

Podsumowanie

Termomodernizacja to inwestycja, która może przynieść wymierne korzyści zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak i dla środowiska. Pomimo pewnych barier i braku informacji, warto rozważyć takie rozwiązania ze względu na ich długoterminowe oszczędności oraz pozytywny wpływ na klimat. Edukacja i wsparcie finansowe mogą znacząco zwiększyć zainteresowanie Polaków termomodernizacją.

Idź do oryginalnego materiału