Czy powstanie „Żurawia Dolina”? Zdecydują radni

4 godzin temu
Zdjęcie: Czy powstanie „Żurawia Dolina”? Zdecydują radni / zurawia dolina


Na najbliższej Sesji Rady Miasta Radni zagłosują nad projektem dotyczącym utworzenia użytku ekologicznego „Żurawia Dolina”. Inicjatywa ma na celu ochronę cennych siedlisk przyrodniczych oraz stworzenie przestrzeni sprzyjąjącej edukacji i rekreacji ekologicznej.

Żurawia Dolina to obszar o szczególnych walorach ekologicznych. Występują w nim rzadkie gatunki roślin i zwierząt, w tym gatunków chronionych i zagrożonych, wpisanych na Czerwoną Listę Gatunków Zagrożonych IUCN – Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, Czerwoną Listę porostów zagrożonych w Polsce wymarciem, Czerwoną Listę Ptaków Polski i Czerwoną Listę Kręgowców Polski oraz bezkręgowców wymienionych na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce. Dzięki utworzeniu użytku ekologicznego będzie możliwa ochrona tych zasobów fauny i flory. Miasto dąży do zwiększenia bioróżnorodności i tworzenia zielonych przestrzeni.

- Użytek ekologiczny "Żurawia Dolina" ma szansę stać się nie tylko atrakcją turystyczną, ale także ważnym elementem infrastruktury przyrodniczej - mówi Justyna Sarna-Pezowicz, zastępczyni Prezydenta Olsztyna. Dzięki podjęciu tej inicjatywy pokazujemy, jak ważna jest ochrona środowiska i zrównoważony rozwój w naszym mieście - dodaje.

„Żurawia Dolina” została wytypowana jako jeden z trzynastu olsztyńskich obszarów do ewentualnego objęcia formą ochrony przyrody. W Programie Ochrony Środowiska dla Miasta Olsztyna do 2024 r. z uwzględnieniem perspektywy do roku 2030 jest wymieniona jako jedno z największych torfowisk niskich w granicach Miasta Olsztyna.

„Żurawia Dolina” zstanowi kompleks dolin rozciągających się wzdłuż cieków wodnych, doprowadzających wody zlewni do jeziora Ukiel i Zgniłek. Północną granicę doliny stanowią lasy przy ul. Rzędziana, południową – brzeg jeziora Ukiel. Zachodnia granica przebiega wzdłuż ul. Żurawiej, a wschodnia wzdłuż kompleksu leśnego przy ul. Porannej. Od strony ul. Żurawiej znajduje się stroma skarpa, w najniższej części obniżenia występują stare rowy oraz cieki. Miejscami obszar jest podbagniony, a obecne torfowiska porastają turzyce, wzdłuż cieku występują olsy, a miejscami wilgotne łąki.

Głosowanie nad projektem uchwały odbędzie się w środę 30 października.

źródło: UM Olsztyna

Idź do oryginalnego materiału