Czy opłaca się inwestycja w inteligentny dom?

mobiletrends.pl 1 miesiąc temu

Odkurzacze, które same myją i odkurzają podłogi, roboty kuchenne z funkcją gotowania, automatyczne kosiarki do trawy… Coraz chętniej otaczamy się technologiami, które przejmują część naszych obowiązków. A gdyby tak cały budynek działał automatycznie? Inteligentny dom już istnieje – pozostaje jednak pytanie, czy to się opłaca?

Czy instalacja smart home jest droga?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko bowiem zależy od wielkości budynku, rodzaju systemu i liczby wybranych funkcji. Inteligentny dom może zatem kosztować kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, przy czym koszt uzbrojenia budynku w bardzo zaawansowane funkcje może sięgać stu tysięcy złotych. Jednak instalację można dopasować do własnego budżetu, więc nie można z góry zakładać, iż taki system jest dla nas nieosiągalny.

Warto również wiedzieć, iż automatyka budynkowa może kosztować kilka więcej niż tradycyjne systemy do sterowania ogrzewaniem, rekuperacją czy systemem alarmowym. Niektóre elementy (np. rozdzielnica elektryczna) mogą kosztować tyle samo lub choćby mniej niż konwencjonalne urządzenia. o ile więc inwestor i tak planuje wyposażyć dom w nowoczesne technologie, to rozwiązania z półki „smart” wcale nie muszą nadwyrężać budżetu. Ponadto inteligentny dom pomaga zmniejszyć zużycie energii grzewczej i elektrycznej, więc koszt założenia takiego systemu może się zwrócić.

Jak smart home może obniżyć koszty ogrzewania?

System smart home można zintegrować z różnymi rodzajami ogrzewania – grzejnikami, ogrzewaniem podłogowym, ogrzewaniem tradycyjnym (gaz, olej) oraz ogrzewaniem wykorzystującym odnawialne źródła energii (pompa ciepła). Oczywiście w inteligentnym budynku przez cały czas trzeba ponosić koszty ogrzewania, jednak mogą być one niższe niż w tradycyjnym domu. Dlaczego? Otóż system smart home zapobiega marnowaniu energii i optymalizuje pewne procesy tak, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego.

Inteligentne ogrzewanie w praktyce:

  • podczas nieobecności domowników system utrzymuje ogrzewanie na minimalnym zadanym poziomie,
  • system umożliwia indywidualną regulację temperatury dla wszystkich pomieszczenia,
  • ogrzewanie włącza się tuż przed powrotem domowników, jednak użytkownik może zdalnie opóźnić uruchomienie ogrzewania (np. gdy trzeba zostać dłużej w pracy),
  • inteligentny dom dostosowuje ogrzewanie do temperatur panujących w domu i na zewnątrz,
  • system może wykorzystywać światło słoneczne do ogrzania pomieszczeń (np. przez ustawienie żaluzji w odpowiedniej pozycji).

Jak inteligentny dom oszczędza energię elektryczną?

Jeśli chodzi o oszczędzanie energii elektrycznej, systemy smart home oferują wiele praktycznych rozwiązań. Jednym z nich są inteligentne gniazdka elektryczne, które monitorują zużycie energii oraz umożliwiają zdalne wyłączenie urządzeń elektrycznych. System smart home może również zapobiegać marnowaniu energii przez instalacje (ogrzewanie, wentylację z rekuperacją, klimatyzację), a także automatycznie wyłączać te urządzenia, które pobierają energię niepotrzebnie. Inteligentny dom może również współpracować z magazynem energii czy stacją ładowania wallbox, aby urządzenia pobierały prąd wtedy, gdy jest tańszy lub darmowy (w przypadku instalacji fotowoltaicznej).

Kosztowne straty? Nie z instalacją smart home!

Inteligentny budynek jest energooszczędny, ale taki system może chronić również przed niespodziewanymi stratami finansowymi. Instalacja smart home może bowiem zniechęcać włamywaczy do wejścia na posesję. W czasie dłuższej nieobecności domowników budynek może zachować się tak, jakby ktoś był w środku (np. światła włączają się o różnych porach, żaluzje rozsuwają się w dzień i zasuwają w nocy). o ile mimo to złodziej wejdzie do domu, system może wysłać powiadomienie do właściciela i firmy ochroniarskiej, a także zareagować przez włączenie głośnej muzyki, włączenie świateł i podniesienie żaluzji. Instalacja smart home może również reagować w razie zdarzeń losowych (zalania wodą, pożaru), co pozwala na zminimalizowanie związanych z nimi strat finansowych.

Idź do oryginalnego materiału