Czy należy zrezygnować z czerwonych pasków na świadectwach? Polacy odpowiedzieli w sondażu

2 tygodni temu
Zdjęcie: Świadectwo szkolne z biało-czerwonym paskiem Źródło:PAP / Darek Delmanowicz


Połowa Polaków nie chce likwidacji czerwonych pasków na świadectwach szkolnych – wynika z najnowszego sondażu.


"Czy Pani/Pana zdaniem polska szkoła powinna zrezygnować z czerwonych pasków na świadectwach?" – takie pytanie zadała ankietowanym pracownia SW Research. Wyniki badania opublikował w niedzielę portal rp.pl, serwis internetowy dziennika "Rzeczpospolita".


Sondaż wykazał, iż likwidacji czerwonych pasków na świadectwach nie chce 49,9 proc. respondentów. Przeciwnego zdania było 29,4 proc. pytanych. Opinii w tej sprawie nie ma 20,7 proc.


Sondaż został przeprowadzony przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 18-19 czerwca 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.


Sondaż ws. czerwonych pasków na świadectwach. Skąd dyskusja o likwidacji?


"Rzeczpospolita" przypomina, iż dyskusję na temat czerwonych pasków wywołała niedawno małopolska kurator Gabriela Olszowska, która w poście na Facebooku napisała: "Dość pasków. Sio z paskami. Nie – dla pasków na świadectwie". Ostatecznie jednak edytowała swój wpis.


Likwidację czerwonych pasków na świadectwach i wprowadzenie zamiast nich kolorowych pasków wskazujących na to, na jakim polu dany uczeń się wyróżnia, zapowiadał w kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi z 15 października 2023 r. marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia.


Czerwony pasek na świadectwie jest formą wyróżnienia dobrych wyników osiąganych przez dziecko w nauce. Otrzymuje je uczeń w przypadku osiągnięcia średniej arytmetycznej ocen na poziomie 4,75 i wyższej. Warunkiem zakończenia roku szkolnego z czerwonym paskiem jest również otrzymanie co najmniej bardzo dobrej oceny z zachowania.


– Znam dyskusje dotyczące świadectw, ale dzisiaj wiem, iż rodzice są do tego megaprzekonani i nie ma takiej atmosfery, żebyśmy zmieniali kwestię pasków – powiedziała minister edukacji Barbara Nowacka.


Czytaj też:"Niejaki Rymkiewicz". Burza po kompromitującej wpadce Nowackiej
Idź do oryginalnego materiału