Czy czeka nas powtóka z ’97? Tragiczna sytuacja w Głuchołazach [video]

6 dni temu

Gwałtowne opady deszczu na południu kraju, które rozpoczęły się 5 lipca 1997 r., spowodowały podniesienie stanu wód w rzekach, spadło 200-250 mm wody, co stanowiło około jedną trzecią średnich opadów rocznych.

PILNE

MOST W GŁUCHOŁAZCH ZOSTAŁ PRZERWANY. WODA ZACZYNA SIĘ SPIĘTRZAĆ! #Powodź #głuchołazy

— Barth (@Barthhhhhhhh) September 15, 2024

W wyniku powodzi tysiąclecia śmierć poniosło 54 osoby. Zalane zostało 665 835 ha – 652 gminy i 1362 miejscowości. 2592 miejscowości było dotkniętych skutkami powodzi. Uszkodzeniu uległo 1115 km wałów przeciwpowodziowych, blisko 480 mostów a 1376 km dróg uległo zniszczeniu. Zalane 33 oczyszczalnie ścieków.

Z terenów objętych powodzią ewakuowano ponad 162 500 osób. Na zalanych terenach utonęło 2 tys. krów, 6 tys. świń oraz ponad milion sztuk drobiu.

W wielu miejscach Polski sytuacja powodziowa już teraz jest dużo gorsza, niż w 1997 r., a prognozy nie napawają optymizmem.

Władze państwowe, a także samorządowcy, strażacy, żołnierze i policjanci są zaangażowani w walkę z żywiołem. Najbardziej zagrożone są tereny województw opolskiego i dolnośląskiego. Jeszcze w nocy, dla bezpieczeństwa mieszkańców, rozpoczęła się ewakuacja w niektórych miejscowościach.

Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach nyskim i prudnickim w województwie opolskim oraz w powiecie kłodzkim na Dolnym Śląsku.

Premier Donald Tusk wziął udział w odprawie ze służbami w Nysie. Następnie spotkał się ze strażakami i lokalnymi władzami w Głuchołazach. Jeszcze w drodze na Opolszczyznę szef rządu informował, iż cały czas odbiera meldunki od dowodzących akcjami.

Premier podkreślił, iż wszystkie służby państwowe są w pełni zaangażowane w walkę z powodzią.

Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w akcje przeciwpowodziowe. Jestem pod dużym wrażeniem determinacji i profesjonalizmu wszystkich służb. Wszyscy są skoncentrowani na swoich zadaniach

– mówił już po odprawie Prezes Rady Ministrów.

Sytuacja jest trudna, jednak państwo jest przygotowane na walkę żywiołem znacznie lepiej niż w przeszłości.

Widać wyraźnie, iż państwo polskie przez te lata, począwszy od 2010 r., jest wyraźnie lepiej przygotowane do tego typu działań – zarówno jeżeli chodzi o ludzi, służby, koordynację, jak i o infrastrukturę

– zapewniał Premier.

Planowane jest także jak najszybsze uruchomienie pomocy dla poszkodowanych.

W spotkaniach sztabów kryzysowych, odprawach służb i spotkaniach ze służbami w Kłodzku, Nysie, Jarnołtówku, Morowie i Głuchołazach udział wzięli również Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak oraz Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak.

Apel do mieszkańców o współpracę ze służbami

Najbliższa noc, z soboty na niedzielę, będzie decydująca dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom regionu. W obliczu wciąż zmieniających się warunków hydrologicznych najważniejsze będzie natychmiastowe reagowanie na wszelkie zagrożenia. Premier Donald Tusk podkreślił, iż służby są w pełni zmobilizowane i przygotowane do działania. Jednocześnie zwrócił się do mieszkańców z prośbą o współpracę, zwłaszcza w przypadku ewentualnych zarządzeń o ewakuacji.

Most żelazny, Kłodzko
1997 oraz dzisiejsza noc#powodź pic.twitter.com/u1vbQgc4Ej

— Charlotta/Karolina (@charlottavvamp) September 15, 2024

Chciałbym dzisiaj prosić wszystkich, żeby podporządkowywali się poleceniom i prośbom straży pożarnej oraz policji. […] Tak jak wszystkie inne służby, mają one na celu wyłącznie ochronę ludzi i ich dobytku

– powiedział Donald Tusk.

Współpraca mieszkańców jest niezbędna, aby zminimalizować ryzyko zarówno dla ludności, jak i dla osób zaangażowanych w działania ratunkowe.

Mamy pierwszą ofiarę śmiertelną powodzi. W Kłodzku utonęła jedna osoba.

Zerwanie mostu w Głuchołazach to "kwestia minut". Miasto szykuje się do ewakuacji!

— Remiza.pl (@remizacompl) September 15, 2024

#powodz #głuchołazy pic.twitter.com/iLentkUpi6

— ab (@aborowicz) September 15, 2024
Idź do oryginalnego materiału