Przedstawiciele grupy inicjatywnej z Nysy złożyli powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum.
Komitet referendalny zarejestrowany, powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum złożone dziś (16.01) w opolskiej Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego. Grupa mieszkańców Nysy podejmuje kolejne kroki zmierzające do przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrza oraz radnych Rady Miejskiej w Nysie, którym zarzucają zaniedbania w trakcie powodzi oraz brak komunikacji z mieszkańcami. Dziś rusza też zbiórka podpisów mieszkańców pod wnioskiem o referendum.
– Wyjścia są dwa. Albo będziemy godzić się na to, co jest, czekać na kolejny kryzys w mieście, być zdanym na ludzi, którzy już raz się nie sprawdzili. Drugie rozwiązanie, to wziąć sprawy w swoje ręce, czyli to, w czym aktualnie uczestniczymy – my mieszkańcy Nysy weźmiemy sprawy w swoje ręce i doprowadzimy do tego, iż sami będziemy kreować rzeczywistość wokół siebie – uważa Patryk Cichy, inicjator referendum.
– Władzom Nysy zarzucamy brak zdrowego rozsądku, nietrafione inwestycje, jak chociażby basen letni czy centrum przesiadkowe, rozbuchane zatrudnienie w urzędzie. Powódź i sytuacja z nią związana pokazały jak źle jest faktycznie – dodaje Robert Adamczyk, członek grupy inicjatywnej.
– Grupa inicjatywna ma 60 dni na zebranie wymaganej liczby podpisów, aby skutecznie złożyć wniosek o zamiarze przeprowadzenia referendum. Podpisów musi być 4277. Ta liczba została ustalona na podstawę meldunku za IV kwartał 2024 roku. Termin zbiórki podpisów upływa 16 marca, ponieważ jest to niedziela, na podstawie obowiązujących przepisów, zostaje on wydłużony do 17 marca. jest to jednocześnie ostatni dzień na złożenie dokumentów w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego. Po wpłynięciu wniosku, komisarz wyborczy bada prawidłowość jego złożenia. jeżeli wniosek złożony został prawidłowo, wówczas zarządzi referendum – informuje Joanna Maksymowicz, komisarz Wyborczy w Opolu II.
Referendum nie zostanie zorganizowane w terminie wyborów prezydenckich, które Marszałek Sejmu RP zarządziła na 18 maja.
Pierwotnie inicjatorzy referendum chcieli rozpocząć akcję zbierania podpisów jeszcze w grudniu. Jednak referendum nie może być organizowane w stanie nadzwyczajnym oraz przed upływem 90 dni od jego zakończenia, a taki został wprowadzony na terenie Nysy we wrześniu ubiegłego roku w związku z powodzią.
Dodajmy, iż o zamiarze przeprowadzenie referendum grupa inicjatywna powiadomiła dziś również władze Nysy.
Na godzinę 18.00 zaplanowano w Nysie kolejne spotkanie informacyjne dla mieszkańców miasta.
Temat referendum poruszymy na antenie Radia Doxa jutro (16.01) w programie „Poranny Gość Radia Doxa”. Gościem red. Diany Bogacz-Kotulak po godzinie 8.00 będzie burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz.
Patryk Cichy, Robert Adamczyk, Joanna Maksymowicz:
Szersza relacja:
autor: Anna Kurc